HABERLER > Seks İşçilerinin Kartvizitlerine İlk Tutuklama Geldi!
10 Mart 2017

Seks İşçilerinin Kartvizitlerine İlk Tutuklama Geldi!

7 Mart günü kartvizitleri dağıtan 2 kişi ’Fuhşu kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri dağıtmak’ suçu gerekçe gösterilerek tutuklandı.

 

07.03.2017 tarihinde Ankara’da seks işçilerinin kullandığı kartvizitleri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 2 kişi, Türk Ceza Kanunu’nun ‘Fuhuş’ başlıklı maddesine yapılan ekleme neticesinde ‘fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri dağıtmak’ gerekçesiyle tutuklandı.

Türk Ceza Kanun’unda değişiklik yapılmasını da öngören ve 2 Aralık 2016 günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6763 sayılı kanun tasarısı meclis gündemine taşındığı zaman derneğimiz tarafından ‘Bize Bir Yasa Lazım, Ama Bu Değil’ vurgusu ile bir kampanya çalışması yürütülmüştü. Mevcut hukuk düzeni içerisinde seks işçiliği yapmanın suç olmadığı ancak kanun koyucunun bu tarz düzenlemeler ile seks işçiliğinin yapılmasını zorlaştırmak niyetiyle hareket ederek, seks işçilerinin çalışma hakkını gasp ettiğini ifade etmiştik.

Maalesef ki kanun değişikliği neticesinde seks işçilerinin müşteri bulmak amacıyla kullandığı ve işçiliklerinin esasları unsurlarından birini ihtiva eden kartlara yönelik tutuklama saldırısı başlamış oldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, Kızılay civarında seks işçilerine ait kartvizitleri dağıttıkları belirlenen iki kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler, emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesine getirildi. İfadesi alınan bu iki kişi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca "tutuklama" talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Ankara 8. Sulh Ceza Hakimi Yunus Süer, tarafından sorgulanan bu kişilerin  ‘fuhşu kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmış görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri dağıtmak’ isnadıyla TCK m.227/3 maddesi uyarınca tutuklanmasına karar verdi.

Ceza Muhakemeleri Kanun’nun 100. Maddesinde tutuklamaya elverişli suçlar sayılmıştır. Bu sayılan ve kişinin tutuklanmasına sebep olabilecek suçlar arasında TCK m.227’de düzenlenen ‘Fuhuş’ suçu bulunmamaktadır. Buna rağmen son değişiklik doğrultusunda tutuklama kararı verilmiştir. Bu durum verilen kararın hukuki dayanaktan yoksun olduğunu göstermektedir.

Seks işçiliği suç olmamasına rağmen, Kabahatler Kanunu kapsamında yıllardır seks işçilerine idari para cezası kesilmekte, ev kapatma idari yaptırımları ile seks işçilerinin evleri 90 güne kadar mühürlenebilmektedir. Son değişiklik ile de seks işçilerinin işlerini yapamaz hale getirilmesi hedeflenmektedir. 

Seks işçilerine dair istihdam politikaları geliştirmeyen; her yurttaş gibi çalışma, barınma, yaşama haklarını güvence altına almayan politikalar değişmediği sürece seks işçiliğinin var olmaya devam edeceğini, verilen hukuksuz tutuklama kararlarının bunu engelleyemeyeceğini, seks işçilerinin yeni yasaklar değil, güvenli ve korunaklı çalışma alanları istediklerini saygılarımızla kamoyuna duyuruyoruz.

Seks İşçileri Hakları İnsan Haklarıdır!

Bize Bir Yasa Lazım Ama Bu Değil!

 

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği