HABERLER > Trans Dayanışması Yaşlı Bir Transı Emekli Etti!
17 Mart 2017

Trans Dayanışması Yaşlı Bir Transı Emekli Etti!

Uzun çabalar ardından emekli olmak isteyen trans bir kadın Pembe Hayat işbirliği ile çıkan trans dayanışması sonucunda Mart ayı bitiminde emekli maaşını alabilecek.

 

Pembe Hayat üyesi trans aktivist Meltem, yaşından ötürü artık seks işçiliği yapamıyordu. Cinsiyet kimliğinden dolayı başka bir işte çalışması mümkün değildi. Tek başına yaşıyordu ve maddi sıkıntılar içerisindeydi. 

Meltem, emeklilik süreci ile ilgili bilgi ve yardım almak amacıyla Pembe Hayat’ın Sosyal Hizmet Uzmanı Ağına başvurdu. Sosyal hizmet uzmanı ve stajyerlerle işbirliği içerisinde bir sürece girildi. İlk olarak emekli olabilmek için hangi koşulların sağlanması gerektiğine dair kendisine bilgi verildi. Daha sonra SGK’ya gidilerek emekli olabilmesi için nelerin gerektiği öğrenildi. Görevli, müfettişler tarafından bazı günlerinin iptal edildiğini söyledi. Meltem’in emekliliği için 2 ay daha prim ödemesi gerekiyordu.

Bu süreçte 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü kapsamında yapılan etkinlikte Meltem için bir dayanışma ağı kuruldu ve bir yardım kutusu oluşturuldu. Transların gösterdikleri bu dayanışma sayesinde Meltem’in 2 aylık primi için gereken para toplandı.

SGK’ya son gidilişinde Meltem’in yaş, gün gibi tüm koşulları sağladığı ve emekli olmasının önünde hiçbir engelin olmadığı görüldü.

Pembe Hayat işbirliği ve trans dayanışması Meltem’in emekli olmasını sağladı. Meltem artık emeklilik maaşı alabilecek.

Trans Dayanışması Hayat Kurtarır!