HABERLER > Çetelere Ödül Gibi Ceza!
30 Mart 2017

Çetelere Ödül Gibi Ceza!

Zirve Soylu Davasında Karar Çıktı!

 

İstanbul’da yaşayan trans seks işçisi kadın Zirve Soylu’ya çeteler tarafından yapılan ve pitbull cinsi bir köpeğin de kullanıldığı saldırıya ilişkin devam eden davada karar verildi.

İstanbul Büyükçekmece 9. Asliye Ceza Mahkemesinde 29.03.2017 tarihinde görülen son duruşmanın ardından mahkeme kararını verdi.

Saldırgan Emre ERDOĞAN’a kasten yaralama suçundan 2 yıl hapis cezası verildi. Saldırıda kullanılan köpeğin silah sayılması ile ceza 3 yıla çıkarıldı. Ancak mahkeme sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını ve geçmişini dikkate alarak takdiren ceza indirimine gitti ve sonuç olarak 2 YIL 6 AY hapis cezasına hükmetti. 

Karar ile ilgili olarak görüşlerini sorduğumuz Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Avukatı Rıza Yalçın Koçak şunları ifade etti;

’ Bu dosya derneğimiz ve Kaos GL tarafından ortak olarak yürütüldü. Kaos GL’den avukat arkadaşımız Meryem Kavakdosyanın başından bu yana yoğun emek harcadı. Mahkemenin kararı malesef transfobik saldırılar ve çeteyapılanmaları açısından caydırıcılıktan uzaktır. Sanık Emre Erdoğan’ın yargılama sürecinde sürekli yalan beyanda bulunmasına, tanık olarak dinlenen şahısları tanımıyor olduğunu beyan etmesine rağmen onlarla aynı adresi ikametgah adresi olarak göstermesine rağmen cezasında indirim yapılması hukuksuzluk örneğidir. 

Mahkemenin cezayı ertelememesi ve para cezasına çevirmemesi ise olumlu bir gelişme oldu. Ancak sanığın yargılama devam ederken tutuklu bulunduğu süre cezadan düşüleceği için yeniden cezaevine girmeyecek olması yine cezanın caydırıcılığı açısından sorun teşkil ediyor.’