HABERLER > "Okurken Kimlik Bilgileri Böyleydi, Hukuksuzluk Yok"
16 Mayıs 2017

"Okurken Kimlik Bilgileri Böyleydi, Hukuksuzluk Yok"

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği mezunu olan trans kadının, diploma bilgilerini güncelleme isteği rektörlük tarafından reddedildi.

 

Pembe Hayat Derneği’ne ulaşan Ece, diplomasını kullanmak istediğini ancak geçiş sürecindeyken mezun olduğu için kimlik bilgileriyle aldığı diplomasını değiştirmek istediğini belirtti. 


Bunun üzerine Pembe Hayat, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ile iletişime geçti. 23.01.2017 tarihinde danışanın diploma bilgilerinin değişikliği üzerine başvuruda bulundu. 24.01.2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Rektörlüğü başvuruyu reddederek, reddin gerekçesini “mezun olurken kimlik bilgilerine göre diploma verildi, hukuksuzluk yoktur değişim yapılmayacaktır “ şeklinde belirtti. 

 

Belirtilen red cevabının ardından Pembe Hayat Derneği avukatı 28.01.2017 tarihinde “özel hayatın gizliliği ilkesi ve insan hakları üzerinden çalışma hakkını kullanmak” maddeleri ile diploma bilgilerinin değiştirilmesi talebiyle Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne karşı dava sürecini başlattı. Rektörlük ise önceki cevabını tekrarlayarak herhangi bir hukuksuzluk olmadığını yeniden belirtti. 


Dava süreci devam etmekte olup, dava Pembe Hayat tarafından takip edilmekte ve sürdürülmektedir. 


Transların güncel kimlik bilgilerinin her kurum ve kuruluş tarafından güncellenmesi ve gizliliğin esas alınması insan hakkıdır. 


Ece’nin diploma bilgilerinin acilen rektörlük tarafından değiştirilmesi gerekmektedir.


Ece’nin diplomasını duvara asabilmesi, çok sevdiği mesleği olan diş hekimliğini yapabilmesi için Marmara Üniversitesi’ni insan hakları çerçevesinde hareket etmeye, Ece’nin diplomasından elini çekmeye davet ediyoruz. 


Translara yapılan her türlü kimlik ayrımcılığı için #BizeBirYasaLazım !

Ece için hazırladığımız kampanya videomuza buradan ulaşabilirsiniz.