HABERLER > Onur Haftası Gönüllülerinden Emre Demir ile Söyleştik: Aramızda Ne Var?
18 Haziran 2017

Onur Haftası Gönüllülerinden Emre Demir ile Söyleştik: Aramızda Ne Var?

Onur Haftası arifesinde İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası gönüllüsü Emre ile söyleştik. 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasının bu yıl ki teması ‘Aramızda Ne Var?’. 60’a yakın etkinliğin olacağı İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası programında paneller, söyleşiler, forumlar, atölyeler, sergiler, performanslar partiler sizleri bekliyor.

 

 

 

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası gönüllüsü Emre, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji 3. Sınıf öğrencisi. 5 yıldır İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası gönüllüsü.

 

Yarın 25. Onur Haftası Etkinlikleri başlıyor, bu yıl Onur Haftası Komitesi nasıl hazırlandı, neler yapıldı? Kısacası hazırlanma aşamasından biraz bahseder misin?

Toplantılara 2016’nın Kasım ayında başladık. Onur Haftası aslında çok uzun soluklu bir iş. Her sene değişen dinamik bir ekiple gerçekleşiyor Onur Haftası. Bir önceki senenin ekibi Kasım- Aralık gibi sosyal medya üzerinden çağrı yapıyor ve gelecek sene için gönüllüleri çağırıp aktarımda bulunuyor. Bu ilk toplantıdan sonra o senenin Onur Haftası Komitesi şekillenmeye başlıyor. Başlarda iki haftada bir toplantı yaparken yılbaşından beri haftada bir ve Haziran başından beri de haftada birden fazla defa toplanıyoruz. Genel toplantıların dışında komisyonlarımızın da toplantıları oluyor. Kişiler istedikleri ve enerjileri olan alanlara yoğunlaşabiliyorlar Onur Haftası hazırlıkları içinde. Dediğim gibi, Kasım’dan beri devam eden kalabalık diyebileceğimiz bir ekiple bol tartışmalı ve zihin açıcı toplantılar ve devamında yaptığımız işlerle hazırlanıyoruz Onur Haftası’na.

Peki bu yıl ki bütçe işini nasıl yaptınız?

Bu yıl deli gibi partiledik! 😊 Yüzlerce kişiyi bulan çok güzel partiler yaptık ayda en az 1, en fazla 2 kere olacak şekilde. Her partimizin girişinde 10 TL ücret alıyoruz, bütçemizin önemli bir kısmını buradan karşılıyoruz. Aynı zamanda İndiegogo kampanyası düzenledik. Oradan da çok fazla katkı geldi. Buradan partilerimize gelen ve bağış yapan arkadaşlarımıza teşekkür de etmiş olalım. Bunlara ek olarak da gerçekleştireceğimiz yerel buluşmaya İstanbul dışındaki şehirlerden gelecek LGBTİ+ aktivist 40 kadar arkadaşımızın ulaşım ve konaklama masrafları için Sivil Düşün’den fon alındı.

 

 

Birçok etkinlikler var her yıl olduğu gibi. Programdan kısaca bahseder misin bizi neler bekliyor?

Bu sene sanırım en fazla etkinlik koyduğumuz senelerden biri. 60’a yakın etkinlik var. Öncelikle etkinliklerimizin tamamının ücretsiz olduğunu belirtmiş olalım. Trans geçiş süreci paneli, seks işçileriyle alakalı paneller, oyunca atölyesi, Anadolu’da ve Kıbrıs’ta aktivizm yapan 40’tan fazla LGBTİ+ aktivistinin bir araya geleceği yerel buluşma, üniversiteli buluşması, OHAL konulu etkinlikler, Pazartesi- Cuma- Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşecek partiler…  Dopdolu bir program var aslında elimizin altında. Çok verimli ve eğlenceli geçeceğini düşünüyorum haftanın. Etkinlikler için;

http://bit.ly/2sEwFBx tıklayınız.

25. Onur Yürüyüşü hazırlıkları nasıl gidiyor? Ön görüleriniz, hazırlıklarınız nelerdir?

Tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz. Yürüme durumumuzda taşıyacağımız bayraktan, tutacağımız lolipopa; atacağımız slogandan okuyacağımız metne her şeyi tartışıp hazırlıyoruz. Engellenme durumunda da herkesin güvenliğini nasıl sağlayabiliriz onu ölçüp tartıyoruz. Ben bu sene yürüyeceğiz gibi hissediyorum 😊 Ama en nihayetinde yürüsek de yürümesek de bizim temel derdimiz sözümü söyleyebilmek. Çok değerli bir iş yapıyoruz ve buradan çıkan sözün duyulmasını önemsiyoruz. Geçen sene dağılıyoruz dedik, her yana dağıldık yine bir aradaydık. Bu sene de yürüyeceğiz umarım, yine bir arada olacağız. Herkesi yürüyeceğimize inanarak Taksim’e bekliyoruz 25 Haziran günü. 25. İstanbul onur yürüyüşü için;

https://www.facebook.com/events/140860296481357/?fref=ts tıklayınız.

 

"Dinamik ve gönüllü bir ekipten bahsediyorsun ve İstanbul gibi büyük bir şehirde LGBTİ+ hareketini gündem etmeye çalışıyorsunuz. Ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Türkiye’de politika yapmak, LGBTİ+’ların haklarını gündem etmek zaten başlı başına zor bir iş. Bu zorluğun yorucu yanları olsa da kimi zaman enerji de veriyor ve aynı zamanda dayanışmayı da güçlendiriyor fakat elbette ibnelerin, dönmelerin “dayanışması” bile zor oluyor. Örneğin etkinlik mekanlarımızın neredeyse tamamına para vermiyoruz, bizimle dayanışıyorlar. Ancak bir kısmı bir yere kadar dayanışıyor bizimle. Mesela panel düzenlediğimiz 3 mekan var ve OHAL etkinliğimizi yapmayı sadece biri kabul etti. Diğer ikisinden veto yedik. Üstelik mekanlardan biri bunu programı onayladıktan ve biz yayınladıktan sonra bildirdi. Veya yine Kadıköy’deki etkinlik mekanımız seks oyuncakları atölyemizi orada gerçekleştiremeyeceğimizi bildirdi bize. Dayanışma algısının konu LGBTİ+’lar olunca buradan kurulduğunu görmek elbette farklı bir deneyim oluyor.

"Bu yılın teması ’Aramızda Ne Var? Bu tema bize ne anlatıyor? Nasıl seçtiniz?

Tema seçim zamanı bizim en hararetli tartışmalarımızın döndüğü zaman oluyor. Bir sürü fikir oluyor, o fikirlerin bir sürü karşıtı üretiliyor falan derken haftalar sürüyor karar vermemiz. Bu temaya karar verdiğimiz süreçte hepimizin ortak derdi umutsuzluk ortamını ve ataleti dağıtma isteğiydi. Bunu da en iyi konuşarak aşabileceğimizi düşündük. Bu soru bir sürü cevabı olan, konuşturan, tartıştıran bir soru. Bir sürü olumsuzluğun yaşandığı, can güvenliğimizin olmadığı bir ülkede korkularımızı konuşmak çok değerli mesela, bu soru bunu konuşturabilen bir soru. Tüm korkularımızın yanında hala bir yerlerde umudu, sevgiyi yeşertip mücadeleyi güçlendirebilmek de ayrıca konuşulması gereken bir mesele. Tüm bunları birbirimize anlatmak, aramızdaki güç veren şeyleri konuşarak artırıp enerjimizi çalan şeyleri anlatarak uzaklaştırmak niyetiyle bu temayı seçtik.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Herkesi 19 Haziran Pazartesi, saat 09:30’da İstanbul Adalet Sarayı Onur Yürüyüşü davasında yargılanan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

*Geçen sene 19 Haziran günü gerçekleşen Trans Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan ve gözaltında polis şiddetine, tacize maruz kalan arkadaşlarımızın yargılandığı davanın 3. duruşması 19 Haziran Pazartesi günü Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşecek. Karar duruşması olması beklenen duruşma öncesi adliye önünde yürüyüşlerimize ve arkadaşlarımıza sahip çıkmak için buluşuyoruz! Buluşmak için;

https://www.facebook.com/events/1454251857975281/?ti=cl tıklayınız.

Son olarak herkesi tüm etkinliklerimize ve özellikle Pazar günü olacak yürüyüşe bekliyoruz.

Onur haftamız kutlu olsun!

Röportaj / Demhat Aksoy