HABERLER > 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasında Bugün
19 Haziran 2017

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasında Bugün

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bugün Çağlayan Adliyesinde başladı. Atölyeler, paneller, sergi açılışı ve partilerle devam edecek.

 

 


Geçen sene 19 Haziran günü gerçekleşen Trans Onur Yürüyüşünde gözaltına alınan ve gözaltında polis şiddetine, tacize maruz kalan arkadaşlarımızın yargılandığı davanın 3. Duruşması bugün saat 09.30’da Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşti. Yargılanan sanıklar beraat etti.

Bugün ki programın devamı şöyle;

 

Atölye: Terimler

Saat: 13:00-15:00 Yer: Feminist Mekan

Atölye: Terimler

Toplumsal Cinsiyet, LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks), Feminist, Queer ve Cinsellik çalışmalarıyla ilgili bir çok yayın Türkçeye çevriliyor. Günlük hayatta cinselliğin ve toplumsal cinsiyetin bir başkasına ifade edilmesinde İngilizce veya başka dillerden birçok yeni terim kullanılmaya başlandı. Lakin bu terimlerin tam olarak hayattaki karşılığı nedir? Ne anlatmaya çalışıyoruz, nasıl anlaşılıyor? Daha iyi nasıl ifade edebiliriz? Doğru mu kullanıyoruz? Kendimizi ifade etmek için hangi terimlere ihtiyacımız var? Türkçe karşılıkları ne olabilir? Gerek var mı? Gelin tartışalım.

 

Panel: Açılmak LGBTİ+ Danışanlara mı Mahsus? Ya Terapistler?

 

Saat: 15:00 - 17:00 Yer: Cezayir

Panel & Tartışma: Açılmak Sadece LGBTİ+ Danışanlara mı Mahsus? Ya Terapistler?

Terapist ile danışan arasındaki sınıfsal, cinsiyet, dini, kültürel ve politik, eğitim, yaş ve kişilik olarak benzerlik ve farklılıklar üzerine ve bu farklılığın terapötik ilişki üzerine etkileri konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Ancak LGBTİ+ bireylerle çalışırken terapistin cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği, danışanına açılması ve bunun etkileri üzerine çok az ışık tutulmuştur.

Bu panelin amacı farklı cinsel yönelimlerden ve cinsiyet kimliklerden terapistlerin kendi cinsel yönelimlerini ve cinsiyet kimliklerini LGBTİ+ danışanlarına açıklaması ya da açıklamaması temelinden seans sırasında yaşanan dinamikler ve danışanlar ve terapistler üzerindeki olası etkilerine bakmayı amaçlıyor.

Panel sonunda katılımcılarla “Terapistin Cinsel Yönelimi Ne Kadar Önemli?" başlıklı bir tartışma gerçekleştirilecektir.

Konuşmacılar: Psikoterapist Necip Varan, Klinik Psikolog Yeşim Selçuk
Moderatör: Yeşim Başaran

 

Panel: Devlet ile Transların Arasında Ne Var?


Saat: 17:00 - 19:00 Yer: Cezayir

Panelde, kanun koyucunun hukuki öznelerin haklarını düzenlerken bu öznelerle nasıl ilişkilenmesi gerektiği incelenip, insan hakları ile cinsiyet kimliği arasındaki dinamikler AİHM içtihatları çerçevesince tartışılacak. Sonrasında, Medeni Kanun’un cinsiyet geçiş sürecini düzenleyen 40. Maddesi’nin ve sürecin kendisinin tarihsel anlatımı ve bu süreçte yaşanan politik sıkıntılar üzerine konuşulacak. Ardından, mevcut cinsiyet geçiş süreci düzenlemesinin yarattığı hukuki sorunlar ve yaşanan hak ihlalleri ele alınıp, trans erkeklersiz tahayyül edilmiş bir mevzuatta trans erkeklerin ne şekilde var olabildiği, var olmak adına ne gibi yöntemler geliştirdikleri katılımcılar ile paylaşılacak.

Konuşmacılar:
Yrd. Doç. Dr. Reyda Ergun-Kadir Has Üniversitesi
Rozerin Seda Kip- Bağımsız Avukat/Aktivist
Beren Azizi- Boğaziçi Üniversitesi/Aktivist
Emirhan Deniz Çelebi- SPoD
Moderatör:
Av. Eren Kara- SPoD

 

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Sergisi Açılışı

Saat: 19.00 Yer: Galeri BU

LGBTİ+ sanatçılara ve kuir sanata alan açmak gayesiyle oluşturulan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Sergisi bu sene 19 Haziran - 8 Temmuz tarihleri arasında, politik olan bireysel, bireysel olan politik olduğu için, sınırlanması güç bir kavram olduğu için, hem bedenden hem topraktan yola çıkan "Coğrafya" temasıyla Galeri BU’da yer alacak.

 

Atölye: Speed Dating

 

Saat: 20.00-22.00

Bir gecede sizi 15 farklı kişiyle randevuya çıkarıyoruz. Her biriyle sohbet etmek için 4 dakikanız olacak. Sohbet sonunda iki taraf da birbirini beğenmişse birbirinize iletişim bilgilerinizi iletip gerisine karışmayacağız :) 

Etkinlik kaydı için priderezervasyon@gmail adresine mail atmanız ya da aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir. Atölyenin yeri mail aracılığıyla duyurulacaktır.

Form: https://goo.gl/forms/3jeJkbmUGpPkYV6k2

*Formda bahsi geçen kategoriler biyolojik kimliğe değil cinsel yönelime dairdir.

 

Parti: “Aramızda Ne Var ?” Açılış Partisi

 

Yer: Lüpen Saat: 22.00-04.00

 

Onur Haftamızı, 19 Haziran Pazartesi günü Arsen Lüpen’de kutluyoruz!

Kabinde:
Kürella
Haziran Düzkan
Deepinoza