HABERLER > 2. Günde Onur Haftası Etkinlik Programı Yine Dolu Dolu
20 Haziran 2017

2. Günde Onur Haftası Etkinlik Programı Yine Dolu Dolu

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlikleri bugün de devam ediyor. Tiyatro, atölyeler, paneller ve performanslar gibi birbirinden farklı birçok etkinlikler sizleri bekliyor.

 

İstanbul Onur Haftası Etkinliklerinde bugün program şöyle;

Atölye: Video Aktivizm

Seyri Sokak Video-eylem Atölyesi olarak, hak ve özgürlük ihlallerini, toplumsal mücadeleleri, sivil toplum hareketlerini ve sokağı doğrudan kaydedip, çevrimiçi kanallar aracılığıyla halka ulaştırmak. Kolluk kuvvetlerinin eylemciler ve halk üzerindeki şiddetini kaydedip, hukuki süreçte delil olarak kullanılmasına olanak sağlamak; tüm mücadelelerin görsel tarihini kayıt altına alarak, toplumsal bir bellek oluşturmak, gerçeğin tanığı ve göstereni olmak amacındayız. Atölye çalışmaları ile gönüllü katılımcılarla deneyimlerimizi paylaşıyor, video-eyleme ilişkin ve ihtiyaç duyulan teknik ve teorik bilgileri aktararak sokaktaki kamera sayısını artırmaya; kanıt, kanıt, haber hakkı bilincini yaymaya çabalıyoruz.

Kolaylaştırıcılar: Sibel Tekin, Onur Metin

Oyuncak Atölyesi

Oyuncak* Atölyesi yetişkinlerin evdeki malzemelerle kendi oyuncaklarını yaparken fikir alışverişinde bulunabileceği bir ileri dönüşüm ortamıdır. 
* Oldukça ’zevk’li geçen atölye sadece sınırlı sayıda kayıtlı katılımcılara açıktır. Kayıt için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz;

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdA9tPssm2jrSz0FAuHuV-WvEipC-sxeQaiSDQiazyEAtBxjA/viewform

Kolaylaştırıcılar: Medusa, Şirin

Konuşma: İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Sergisi Sanatçı Buluşması

Sergimizde işleri ile yer bulan sanatçıların bir araya gelip, kendi sanatlarından ve eserlerinden konuşacağı, hem de diğer tüm kuir sanat işleri üreten sanatçıların ve LGBTİ+ sanatçıların buluşması amacıyla bir Sanatçı Buluşması organize ediyoruz. LGBTİ+ sanatçılara ve kuir sanata alan açmanın haricinde alandaki sanatçıların birbiri arasındaki iletişim ağının gelişmesini ve birbirlerini duymalarını önemsiyoruz.

Toplu HIV Testi

Herkesi bizimle ücretsiz ve anonim test yaptırmaya çağırıyoruz. Saat 17:30’da Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü binası önünde buluşuyoruz.

Panel: Cezasızlık ve OHAL Sonrası LGBTİ+ Hakları

Panelde ilk olarak, olağanüstü hal (OHAL) kavramının teorik olarak ne ifade ettiği ve 1982 Anayasası’nda nasıl düzenlendiği incelenecek. Sonrasında, OHAL çerçevesince yapılan mevzuat değişikliklerinin LGBTİ+’ların da öznesi oldukları temel hak ve özgürlüklere nasıl tesir ettiği, adalete erişim mekanizmalarının bilhassa LGBTİ+’lar için ne şekilde işlediği yahut işletilemediği ve olağanüstü hal sonrası LGBTİ+’ların taraf oldukları ceza davaları nezdinde soruşturmanın ve kovuşturmanın etkinliği üzerine konuşulacak. Son olarak, OHAL sonrası savunuculuk yöntemlerimiz ve LGBTİ+ aktivizmi ile diğer siyasi baskı altındaki mücadele alanlarının ilişkilenme biçimleri de tartışmaya açılacak.
*Panel basına kapalı gerçekleştirilecektir.


Konuşmacılar:
Yrd. Doç Dr. Serkan Köybaşı- Bahçeşehir Üniversitesi
Av. Rozerin Seda Kip- SPoD
Av. Eren Keskin
Moderatör:
Av. Eren Kara-SPoD

Atölye: Pembe Tezkere

Erkeklik deneyimi olanlarımız zamanı geldiğinde Türkiye’de zorunlu olan askerlik hizmetini yerine getirmek için ilgili yerlerden çağrılıyorlar. Oysa bizler için askerlik hizmetini yerine getirmemek bir hak! Pembe tezkere almanın yasal bir prosedürü var.
Pembe tezkere alabilir miyim?
Pembe tezkere alırken hangi yolu izlemem gerekir?
Bu süreçte hangi hususlara dikkat etmeliyim? Pembe tezkere almam sosyal-iş yaşamımı nasıl etkiler?
Gelin atölyemizde tüm bu sorular üzerine beraber düşünelim

Konuşmacılar: Ekim, Ferhat, Soner, Burak

Panel: Sömürgecilik ve LGBTİ+

LGBTİ+ bireylerin yaşadıklarını ve örgütlülüğünü, sömürgecilik ve ırkçılık bağlamında Türkiye’den ve Dünyadan örneklerle beraber tartışalım istiyoruz. LGBTİ+ ve Queer hareketlerde etnisite ve sınıf temelli iktidar ilişkileri nasıl bir rol oynuyor? Ezilen etnik kimliklere mensup LGBTİ+ bireylerle, LGBTİ+ hareket içinde ve ondan bağımsız nasıl bir mücadele yürütüyor? Karşılaştıkları zorluklar neler? Aramızda egemenlik ve iktidar ilişkilerinin olduğunu bilerek, nasıl politik ittifaklar kurabiliriz?

Moderatör:
Fatma Çıngı Kocadost (Lozan Üniversitesi-L’EHESS)
Konuşmacılar:
• Kaliforniya-Berkeley Üniversitesinde profesör Paola Bachetta hem araştırmacı hem de bir aktivist olarak, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’daki deneyimlerle konuyu tartışacak.
• Türkan Yıldız (L’EHESS) Hevi LGBTİ+ ve Kürt LGBTİ+ ler bağlamında sorularımıza yanıt arayacak.

Tiyatro: Küründen Kabare

Küründen Kabare; bu gün hala toplumsal şiddetin en açık şekline maruz kalan bir trans bireyin hikayesini bu kez farklılıklar üzerinden değil, benzerlikler üzerinden anlatmayı seçiyor ve seks işçiliği de yapmış, tacizler, karakollar, dayaklar da görmüş geçirmiş, sonuçta belki herkesten fazla ama aynı zamanda herkes gibi hayatta kalmak için direnen Serpil’in trajik ama bir o kadar da ironik hikayesini, gerçek olaylarla kurguyu iç içe geçiren bir oyunla sahneye taşıyor ve aslında pek çok biçimde iliklerimize kadar işlemiş toplumsal iki yüzlülüğümüzle bizi bir kez daha hesaplaşmaya çağırıyor.
*Oyun 90 dakikadır ve ücretsizdir. Tüm izleyicilerden bilet yerine 0-6 yaş grubu çocuklar için şiddet içermeyen, ayrımcı olmayan bir oyuncak getirmeleri istenmektedir. Getirilen oyuncaklar Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın oluşturmakta olduğu Oyuncak Kütüphanelerine yollanacaktır.

Randevu Hikayelerimiz

Birileriyle tanışmak için neler yapmıyoruz ki; Hornet, Brenda, Tinder, dating siteleri, arkadaşların ayarladığı ısmarlama randevular... Hadi gelin en iyi, en kötü, en komik ve en tedirgin edici randevu hikayelerimizi birlikte konuşalım. Tüm katılımcıların gelirken yanlarında en az bir buluşma hikayesi getirmesi beklenmektedir o nedenle şimdiden düşünmeye başlasanız iyi olur.

 

Detaylı bilgi için İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası sayfasına bakabilirsiniz;

https://www.facebook.com/istanbulpride/?fref=ts

25. Onur Haftası Programı için;