HABERLER > 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasında Bugün
22 Haziran 2017

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasında Bugün

4 gündür devam eden İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Birbirinden farklı birçok etkinlik bugün de sizleri çağırıyor…

 

 

Atölye: Video Aktivizm

Seyri Sokak Video-eylem Atölyesi olarak, hak ve özgürlük ihlallerini, toplumsal mücadeleleri, sivil toplum hareketlerini ve sokağı doğrudan kaydedip, çevrimiçi kanallar aracılığıyla halka ulaştırmak; kolluk kuvvetlerinin eylemciler ve halk üzerindeki şiddetini kaydedip, hukuki süreçte delil olarak kullanılmasına olanak sağlamak; tüm mücadelelerin görsel tarihini kayıt altına alarak, toplumsal bir bellek oluşturmak, gerçeğin tanığı ve göstereni olmak amacındayız. Atölye çalışmaları ile gönüllü katılımcılarla deneyimlerimizi paylaşıyor, video-eyleme ilişkin ve ihtiyaç duyulan teknik ve teorik bilgileri aktararak sokaktaki kamera sayısını artırmaya; kanıt, kanıt, haber hakkı bilincini yaymaya çabalıyoruz.3 gündür devam eden Video Aktivizm Atölyesi bugün son bulacak.

 

Panel: OHAL’de Direniyoruz – Çocuk

Liseli LGBTİ Oluşumunun örgütlenme pratikleri, OHAL’de çocuk ve LGBTİ olma halleri ve LGBTİ hareketinde çocukların yerinin neresi olduğuna dair konuşmak için Liseli LGBTİ Oluşumundan aktivistlerle buluşuyoruz!

Konuşmacılar;

Arjin Deniz

Çayan Azadi


Moderatör;

Emre Demir

Atölye: Homo-Transfobik Saldırılara Karşı Selfdefans

LGBTİ+ bireyler olarak, hayatlarımızda toplumsal ya da bireysel olarak her an karşımıza çıkabilecek toplumsal şiddet aygıtlarına ve onun aparatlarına (faşistler, seksistler, homo/transfobikler, çeteler, linççiler, eli sopalı esnaf vs.) karşı sürekli ayık durmak ve özsavunmamızı geliştirmek zorundayız. Özsavunma, şiddeti bize yönelen baskı aparatlarını hızlı ve etkili bir biçimde etkisiz hale getirmek için zihinsel ve bedensel pratik eforları gerektirir. Korku ve güçsüzlük hissinden beslenen baskı aygıtını bertaraf etmek ancak zihinsel ve bedensel olarak güçlü olmak için çabalamakla mümkün olur.
Homo/Transfobik saldırı, linç ve saldırılar karşısında çaresiz değiliz. Öncelikle bireysel olarak bu saldırılar karşısında dimdik ayakta durmanın ve bunları bertaraf etmenin tekniklerini keşfedip üzerinde çalışarak güçlenmeliyiz. Daha sonra gücümüzü, deneyimlerimizi ve becerilerimizi yanımızdakilere aktararak özsavunmamızı büyütmeliyiz.

Atölye: Beden Farkındalığı Atölyesi

Kapatabildiğimiz duyularımızı kapatıp öyle dans ettiğimiz, beden farkındalığımızı geliştiren atölye çalışmamız tüm katılmak isteyenlere açıktır. Eşofman, tayt, gibi rahat bir kıyafet ve çorap giymek uygun olur.

Yürütücü: Talin Büyükkürkciyan Demirci

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Sergisi Eleştirisel Sergi Turu

“Tuhaftır bir gölgenin karşı duvara nasıl aksettiği ve gördüğünü nasıl değiştirebildiği”... New York ozanı Suzanne Vega’nın ‘Headshots’ şarkısından bu dizeyi İstanbul’a uyarlamamızın önünde hiçbir engel yok. Ne de olsa, takip etmek isteyenler için İstanbul da duvarı, akseden gölgesi bol bir şehir. Aynı sergideki işlerin birbirine nasıl yansıdığını, farklı sergiler arasında ne gibi bağlantılar kurulabileceğini takip etmek isteyenler için de bir önerimiz var: Sanat eleştirmeni Murat Alat’ın* rehberliğinde sergi turları… Farklı mecralarda yayımlanan yazılarında sanat eserlerinin bağlamlarını arkeolojik kazılara tabi tutan Alat, artık bu yolculuğuna katılımcıları da davet ediyor. İşler arasındaki bağlantıların titiz bir şekilde irdeleneceği, sanatçıların pratiklerinin söz konusu işlere nasıl yansıdığının anlaşılır bir dille ifade edileceği bu etkinlikler, standart sergi turundan farklı bir deneyim vaat ediyor.

Panel: Queer Metodolojiler - Yeni Saha Deneyimleri

Akademik bilginin ikili cinsiyet sisteminin içine hapsolmuş tek tipleştirici sınırlayıcı dünyası feminist, queer ve post-kolonyal çalışmalarının da katkılarıyla çoktandır sorgulanmakta. Sosyal bilimler ise yeni düşünme ve anlama biçimlerinin durmaksızın devinim yaşadığı dinamik bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkinlikte de toplumsal cinsiyet ve queer çalışmalarının açtığı metodolojik ve kuramsal temeli kendi sosyal bilimler tezlerinde kullanmaya çalışan, sahadan daha yeni çıkmış, tez savunmalarına ramak kalan yüksek lisans öğrencileri kendi çalışma konularını, alana zorunlu müdahalelerini ve heteronormatif kalıpların dışında düşünmenin zorunluluğunu tartışacaklar.

Konuşmacılar:
Aslı Koruyucu: Türkiye’de “Trans Erkek” Kimliğinin İnşası ve Trans Erkeklik Deneyimleri
Lara Özlen: İstanbul’daki Lezbiyen- Biseksuel Kadınların Kimlik Politikaları ve Dayanışma Pratikleri
Deniz Nihan Aktan: Futbol Sahasında Cinsiyet ve Cinsellik Politikaları
Berkant Çağlar: LGBTQ+ Yaşlıların Görünmezlik Koşullar

Atölye: Yerli-yersiz Cinsaşırı Koçari

Halk kültürümüzü kuirleştirmeye sen de gel! Ortak zenginliğimiz olan halk dansları ve türküleri öğrenirken, onları kuirleştireceğiz. Cinsiyet ve kültür normlarıyla oynayarak bizi, bedenlerimizi ve arzularımızı yansıtan bir halk kültürünü deneyimleyeceğiz.
Oyunlardan biri olan Koçari; Ermenilerin, Kürtlerin, Rumların, Azerilerin, Türklerin kendi özgünlüklerini farklı şekillerde yansıttıkları çok köklü bir halklar oyunudur. Bu hiçbir ulusal kimliğin kabına sığmayan olabildiğince akışkan ve çoğullaştırıcı oyun, elbette tek bir cinsiyet kimliğinin de kabına sığmaz. Bu oyunun kültürlerarasında bedensel bir iletişim kaynağı olduğuna inandığımız gibi cinsiyet rolleri arası da böyle bir işleve sahip olduğuna inanıyoruz. Bu atölyede bunu kendi bedenlerimizle deneyimleyeceğiz.
 
Bu buluşma, Kuir Köy adında bir projenin ön çalışmasıdır. Kuir Köy, Türkiyeli ve Ermenistanlı kendini LGBTQI olarak tanımlayan aktivistlerin buluştuğu ve Türkiye-Ermenistan diyalogu ve barış sürecini sanat ile kuirleştirdikleri bir yerdir.

Düzenleyenler: Eleni & Nil, BoMoVu Derneği ve Kyle Khandikian, PINK Armenia

Panel: Türkiye’de Yaşayan Suriyeli Seks İşçilerinin Sorunları ve İhtiyaçları

Türkiye’de 3 milyona yakın Suriyeli yaşıyor. Suriyelilerin belirli bir kısmı, zorunlu göçün ortaya çıkardığı zorluklar ve toplumsal cinsiyetleri ile cinsiyet kimliklerinin de etkisi ile seks endüstrisine sürükleniyor. Birçok Suriyeli seks işçiliği yapıyor ve sektörün yarattığı zorlukların etkisi ile hak ihlallerine maruz kalıyor. Hak ihlali mağduru Suriyeli seks işçileri, dil engeli, yabancı düşmanlığı, yoksulluk ve toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik temelli ayrımcılık sebepleri ile adalete erişemiyor. Bu panelde, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği’nin 2016’dan bu yana gerçekleştirmekte olduğu ve Suriyeli seks işçilerinin cinsel sağlık ve insan hakları durumunu gözler önüne seren alan çalışmaları ile KADAV’ın İstanbul’da Suriyeli seks işçilerine yönelik sunduğu hizmetler ve alandan veriler gündeme taşınacaktır.

Moderaör:

Dr. Gökhan Yıldırımkaya - BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilciliği

Konuşmacılar:
“’İstenmeyen’ Misafirler: Suriyeli Seks İşçilerinin Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Durumu” Kemal Ördek, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği
“İstanbul’da Yaşayan Suriyeli Trans Kadınlar ve Seks İşçilerinin Sorunları” Kıvılcım Arat, Kadınlarla Dayanışma Vakfı

Film Gösterimi: Gacı Gibi                                                                        Deniz, Mersin’de yaşayan transseksüel bir seks işçisidir. Sokakta seks işçiliği yaparken bir grubun nefret saldırısına uğrar. Bıçak darbeleriyle ağır şekilde yaralanmış üstelik kaçmaya çalışırken arabanın altında kalarak bacağı kırılmıştır. Aynı evi paylaştığı Ece ve Esmeray’ın yardımlarıyla sağlığına kavuşmaya çalışırken bir taraftan da Türkiye’nin güney bölgesinin ilk LGBTI örgütü olan “7 Renk” derneği aktivistleriyle hak mücadelesini de sürdürmektedir. Nefreti yenmenin bir yolu da gündelik hayatın içinde daha çok görünmek ve bu sayede toplum tarafından kabul edilmektir.

Diaspora / Situations Belgesel Film Gösterimi

Diaspora/ Situations, Montreal, Paris, Brüksel, Nantes ve Londra’da geçen, kuir, trans, Afro-Latino sanatçılar ve aktivistlerle yapılan röportajlara dayanan ve onların duygularını, bedenleriyle ilişkilerini anlamaya çalışan bir belgesel. 

Gol Yemeyi Sevenler Turnuvası Vol. II

Cinsiyetçiliğin, fobinin, ötekileştirmenin olmadığı bir turnuvada daha 25. Onur Haftası kapsamında beraberiz. Hırssız, bol paslaşmalı, koşu yollarında kesişmeli Queer turnuvamızda but gullümlü taraftarların yanı sıra Sportif Lezbon, Atletik Dildoa, Muamma, Karşı Lig Karması, Lezbifem takımları var! Ayrıca paslaşmalara, kesişmelere katılmak isteyenler priderezervasyon@gmail.com adresine isimlerini göndererek açık takımımız Lubun İdman Yurdu’nda oynayabilirler. Gelin kalan sahalarda buluşalım.

“Coğrafya” teması üzerine Şiir Okuması

 

bir coğrafya, yumuşak g’nin şapkasında
itişiyormuş kakışıyormuş insanlar
kim düşecekmiş aşağı?
g’nin üstüne?
gelin…
gelsinlermiş buraya…
engebeleri vücudun buluşurmuş
engebeleriyle hareketlerin

ve engebeleriyle sokakların.
Gelin… şiir okuyalım.

Tiyatro: Tiyatro Öteki Hayatlar / Kürklü Venüs, 100’

Tiyatro Öteki Hayatlar, ilk defa çeviri bir oyunla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 2010 senesinde off-Broadway’de sahnelenen, 2011’de Broadway sahnesine geçen David Ives imzalı Kürklü Venüs Türkiye’de de ilk kez sahnelenecek. Roman Polanski’nin 2013 yılında çektiği film uyarlamasıyla da hafızalarda yer eden Kürklü Venüs, H. Can Utku çeviri ve rejisiyle izleyiciyle buluşacak.