HABERLER > İstanbul Onur Haftası 5. Günde: Aramızda Ne Var
23 Haziran 2017

İstanbul Onur Haftası 5. Günde: Aramızda Ne Var

Yoğun bir programla devam eden 25. İstanbul LGBTİ+ Onu Haftasında bakın bakalım bugün Aramızda Ne Var?

 

 

Panel: Türkiye’de Trans Kadın Mahpuslar

Pembe Hayat tarafından Dilek İnce Giysi Bankası’nın çalışmalarına dair veri oluşturma kaygısı ile bu yıl ‘Türkiye’de Trans Kadın Mahpuslar’ başlıklı rapor yayınlandı. Bu mektuplar, BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Ofisi tarafından hazırlanan “Özel İhtiyaçlara Sahip Mahpuslar Üzerine Elkitabı”nda belirlenen sorun alanları temelinde analiz edilerek, Türkiye’deki trans kadın mahpusların cezaevi deneyimlerinin ortaya konması ve ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlandı.
Bununla birlikte, derneğimizin yürüttüğü ‘Trans Mücadelesinde Yeni Methodlar’ isimli proje kapsamında ülkenin değişik yerlerinde cezaevlerine gidilerek trans mahpuslar ziyaret ediliyor.
Tüm bu çalışmaların ortak birikimini yaratmak amacıyla düzenleyeceğimiz panele herkesi bekliyoruz.

Konuşmacılar:
Demhat Aksoy
Selin Berghan
Av. Rıza Yalçın Koçak

Moderasyon: Av. Rıza Yalçın Koçak

Sürdürülebilir Aktivizm

Toplumsal değişim için çalışan aktivistler olarak uzun bir yolda yürüyoruz çünkü değişimi kısa vadede yaratmak çok zor ve dahası toplumsal koşullar daha da çetinleşti. Bu yolda yürürken bazen yoruluyoruz, kızıyoruz, kırılıyoruz, enerjimizi sonuna kadar kullanıyoruz, sıkılıyoruz veya yılıp çekiliyoruz. Bir aktivist olarak tüm bu negatif duygularla baş etme, kendi sınırlarımızı ve imkanlarımızı keşfetme, kendimizi sağaltma yollarını keşif, dayanışmanın yeniden kurulması istediğimiz değişimi yaratabilmek için uzun vadeli bir mücadeleye hazırlanmaktaki adımlardan biri. Bu atölyede aktivistler olarak fiziksel ve ruhsal açıdan sağlımız için kişisel bir yolculuğa çıkacağız.

Atölye: “Queer Beden” Çalışmaları kapsamında “Fantezi Kavramı”

Geçen sene onur haftası etkinlikleri kapsamında ilk atölyesini “queer beden” çalışmaları kapsamında ‘Yakınlık ve İçtenlik kavramı’ üzerine gerçekleştiren Ufuk Şenel; bu yıl odağını queer bireyler arasındaki ‘fantezi’ kavramının ne olabileceğine çeviriyor. Atölye fantezi kavramını queer bedenler ve bir takım objelerle ilişkilendirmeyi, kendi hayal dünyalarımızın yaratıcı zeminlerinde gezinmeyi ve bunları performatif bir paylaşıma dönüştürmeyi amaçlıyor. Bunun için katılımcıların kendi dünyalarına; kendileriyle, dünyayla ve diğerleriyle ilişkilenmelerine yönelik yeni bir bakış ve dinamik kazanmaları adına, güncel doğaçlama pratiklerinden yola çıkan egzersizler önerilecektir.

Yürütücü: Ufuk Şenel

İnterseksler Vardır! (Peki neredeler?)

Fark etmesek de çevremizdeki her 200 kişiden birisi interseks, buna rağmen pek çok alanda intersekslerin varlığını görmüyoruz. İstanbul Onur Haftası’nda interseksler görünmezliği ortadan kaldırmaya geliyor. İnterseks Türkiye aktivistleri Belgin, Şerife ve Caner kendi yaşamlarından hareketle intersekslerin iş, eğitim ve sosyal yaşamda yaşadıkları sıkıntıları anlatıyor. Etkinlikte ayrıca bedenin kimlikle ilişkisi, tıp alanında intersekslerin beden bütünlüğüne yönelik saldırılar ve interseks ile beden olumlama hareketinin kesişebileceği noktalar ele alınacak.

Atölye: Güvenli Bölge - Korkmadan Sevişme Taktikleri

Kondomu doğru şekilde taktığınızdan emin misiniz? Oyuncaklarınızı nasıl paylaşacağınızı biliyor musunuz? Güvenli oral seks nasıl yapılır? 
Peki ya kişisel temizlik yaparken enfeksiyonlara açık hale gelebileceğinizin farkında mısınız? 
Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonları ne kadar tanıyoruz?
Bildiğinizi sandığınız çok şey yanlış olabilir!
Korkmadan sevişebilmek için cinselliği sağlığımıza zarar vermeden yaşamanın yollarını konuşacağız. Aklımıza takılan her şeyi, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ve Kırmızı Kurdele İstanbul Derneği’nin uzmanlarına sorup tartışacağız

Forum: Türkiye’deki LGBTİ Örgütlenmeleri Buluşması

Türkiye’de etki gücü ve etki alanı giderek genişleyen LGBTİ+ hareketinin yerel dinamikleri neler? Örgütler nasıl deneyimler yaşıyorlar ve farklı olarak nasıl mücadele pratikleri geliştiriyorlar? Türkiye’deki LGBTİ+ hareketinin 2017 yılında gündemini neler oluşturdu? Sokak muhalefeti ne durumda? Yereli ‘yerel’ yapan unsurlar neler? Bu ve ilişkisel sorulara yanıt aramaya çalışacağımız buluşmada yerel örgütlerin temsilcileri ile dinamik bir tartışma geliştirerek LGBTİ+ hareketinin Türkiye’deki uzamı hakkında geniş bir bakış açısı geliştirerek mücadelemizi büyütmek niyetindeyiz. Siz de gelin bu anlamlandırma ve tartışma sürecinin bir parçası olun!

Film Gösterimi: KuirFest Arşiv-i Lubun Kısa Film Seçkisi

25.İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yıl da Pembe Hayat KuirFest işbirliğiyle arşiv-i lubun kısa seçkisine ev sahipliği yapıyor.

Bize tozlu rafları çağrıştırsa da gündeliğimizi belgelediğimiz ve e-postalarımızı “arşiv”lediğimiz günümüzde, arşiv kavramının tanımı gitgide bulanıklaşıyor. Büyük tarih anlatılarına alternatif tarihsellikler yaratma mücadelesi veren bütün egemen olmayanlar gibi, lubunyalar da arşivlerin içerme ve dışarma pratiklerinin farkında, inkâra dayalı tarihe inat yeni bir arşiv yaratmanın önemine işaret ediyorlar. 8 mm ev filmlerinden, tanıdık olduğumuz film sahnelerine sesini ekleyip kendi tarihlerinin peşinedüşenlere, farklı türden arşiv materyalini kolajlayıp yepyeni bir anlatı oluşturarak arşivin kendisini lubunyalaştıran farklı filmlere yer veren “arşiv-i lubun” seçkisiyle hatırla(t)ma ve unut(tur)ma politikalarına da lubunca bir yanıt aranıyor. 

Panel: İnsan ve Hayvan Hakları İç İçe / Veganlık, Feminizm, Ekol

Böyle cümleleri sıklıkla duymaya başladık. Oysa hayvan hakları olmadan insan hakları, insan hakları olmadan da hayvan hakları olmaz. İnsan ve insan harici hayvanlara yapılan haksızlıkların temelinde aynı düşünce vardır: “Birilerini rastgele bir kıstasa göre diğerlerinden ayırıp haklarını hiçe sayabilirim.” Bu rastgele kıstas bazen kan bağı üzerinden yapılan bir kimliklendirme, bazen cinsiyet ve/veya cinselliğe dair bir niteleme, bazen biyolojik tür, bazen de hiç akla gelmeyecek bambaşka bir atama olabilir. 
Rastgele kıstaslar alarak yaptığımız tüm bu ayrımcılıklar bir yana, çatı bir mesele olarak, üzerinde yaşadığımız gezegeni insan ve insan harici başkalarıyla paylaşıyor olduğumuzu göz ardı edip, diğerlerinin yaşam alanlarını keyfimiz ya da konforumuz için daraltıyor/yok ediyor olabiliriz.
Söyleşide, Özlem Yağan ve Gülce Özen Gürkan, hayvan haklarının veganlıkla doğrudan ilişkisi üzerinde duracak, Nur Elçik, veganlık-feminizm paralelliklerinden bahsedecek ve Ömer Madra, ekolojik bir yaşamın neden veganlığı gerektirdiğini anlatacak.

Forum: Üniversiteli LGBTİ+ Buluşması

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, LGBTİ+ öğrenci ve öğrenci kulüplerini yaşam alanlarımız olan üniversitelerde yaşadığımız sorunları, mümkün olabilecek çözüm yollarını konuşmaya ve öğrenci veya öğrenci Kulüpleri arasındaki iletişim ve dayanışmayı arttırmaya çağırıyor.

Performans: "piknik"

Coğrafyanın katmanlarının içinden tomurcuklanan piknik:
sepetin içinde dünya; İstanbul avucumda bir çekirdek; piknik örtüsü açılıyor.                 Referandum günü oy verdiğim okulun otoparkında ilk pikniğimi yaptım. İlkini bir seri piknik takip etti. Piknik ekosisteminin bana sunduğu şehirde varolma biçimi içimi ferahlatıyordu. Ramazan başlayınca pikniklerin yerini oruç ve iftar çadırı hikayeleri aldı.

“Aramızda Ne Var? ” Tema Forumu

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bu yılki teması olan “Aramızda Ne Var?” hakkında konuşmak için seni de aramızdakileri dökmeye çağırıyoruz.
Aramızda ne var? Farklılıklar, uçurumlar, nefret, ön yargılar, cinsiyet, kutuplaşma… Savaş, sansür, iktidar, nefret, şiddet…                                                                                                        Bir arada durmanın her zamankinden daha hayati olduğu bu dönemde, bizi bölen ve bizi birleştiren şeyleri konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Gördüğümüz tüm baskılara rağmen 25 yıldır burada, bu sokaklarda, bu ülkede, bu toplumda var olmamızı sağlayan, aramızda çok güzel şeyler var. İçinde bulunduğumuz umutsuzluk, sürüklendiğimiz atalet haline direnmek için birbirimize tutunmayı öneriyoruz.

Matmazel Coco ile Çırak Queen Atölyesi

Matmazel Coco karakterini oynayan Seyhan Arman’ın genel koordinasyonu ve Türkiye’nin en önemli drag queen performansçıları Yasin Altınel, Merdis Uçkan, Lou Lou ve show tasarımcısı Kayhan Kitapçıoğlu ile drag queen olmak, drag show, drag makyaj, drag costüm ve drag queenliğe dair her şey bu atölyede.

• Drag queenlik nedir? Ne olmalıdır? Geçmişte ve günümüzdeki yeri. - Seyhan Arman
• Drag Queen makyajı ve püf noktaları - Yasin Altınel
• Drag Queen performans öncesi, bir showun güncesi - Drag Queen Lou Lou
• Koreografi çalışması ve performansın püf noktaları - Merdis Uçkan
• Kostüm tasarım, peruk/aksesuar kullanımı - Kayhan Kitapçıoğlu 

Tiyatro: Örümcek Kadının Öpücüğü, 60’

Oyun 1970’lerin dünyasında Arjantin’de bir hücrede geçer. Radikal bir politik devrimci olan Valantin ile romantik bir trans/kadın olan Molina’nın aynı hücreyi paylaşmaları ve hayatta kalabilmek için bir kader birliği yapmalarını anlatır.

Hormonlu Domates LGBTİ+Fobi Ödül Töreni & Parti

Önce saat 22:00’da başlayacak ödül töreniyle bu yılın LGBTİ+fobiklerini domatesliyoruz ardından Roxy’nin dans pistinde gece boyunca dans ediyoruz.

Kabinde:
Başak
Emir Koçer
Misipipi