HABERLER > Seyhan Arman’ın Başrolünü Oynadığı ‘Kuyu’ 3. Marmaris Kısa Film Festivalinde
4 Ekim 2017

Seyhan Arman’ın Başrolünü Oynadığı ‘Kuyu’ 3. Marmaris Kısa Film Festivalinde

Seyhan Arman’ın başrolünü oynadığı, Hande Kader’in yakılarak öldürüImesi ve transların yaşam hikayelerinden etkilenen Garip Çelik’in yönetmenliğini üstlendiği kısa film "KUYU", 5-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 3. Marmaris Kısa Film Festivalinde yarışacak.

 

 

‘Kuyu’ 3. Marmaris Kısa Film Festivalinde

Tamamen gönüllülük esasına dayalı "MarmariSANart" topluluğunun bir projesi olan ve "Bu Festival Marmaris’in Marmaris Hepimizin" sloganıyla yola çıkan 3. Marmaris Kısa Film Festivalinde ulusal yarışma kategorisinde bu yıl ‘Kuyu’ filmi de yarışacak. 2016 yılının Ağustos ayında yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader’in yaşamından yola çıkılan film, translara yönelik transfobik bakış açısını tüm gerçekçiliğiyle ortaya koyuyor.

Transların Gerçek Hayattaki Varoluş Mücadelesi Sinemaya da Yansıyacak!

Yeni filmi ile dünya festivallerinde bu kez daha da iddialı olduğunu dile getiren Arman; "Maalesef ki trans bireyleri konu edinen filmlerde henüz ölümden öteye geçemedik. Bir yılda onlarca senaryo okuyorum ve bunların içerisinde trans bireylerle ilgili olanların finali o ya da bu şekilde hep aynı. Farklı olanlarda bir sebeple çekilemiyor. İnanıyorum ki; Trans bireylerin gerçek hayattaki varoluş mücadelesi sinemaya da yansıyacak ve çok yakında olması gereken filmleri çekebileceğiz. Ana akım sinema filmleri ve özellikle komedi filmlerindeki olumsuz bakış açısı sektörün transfobisini yendiğimizde değişecek. Bu da "Kuyu" gibi filmlerle ve elde ettiğimiz başarılarla mümkün olacak" diye konuştu.