HABERLER > Translar Medya Okulunda Buluşuyor!
10 Ekim 2017

Translar Medya Okulunda Buluşuyor!

Pembe Hayat transların kapasitelerine güçlendirmek adına düzenlediği atölyeler dizisinde bu ay ‘Haber Yazma Atölyesi’ var.

 

Geçtiğimiz yıl Pembe Hayat Kültür Merkezi kapsamında yapılan etkinliklerin birçoğu transların kapasitelerini güçlendirmeyi hedefliyordu. Bu yıl bu hedefi gözeterek birçok yeni atölye ile sizi buluşturmaya hazırlanıyoruz. Bu dönem ki ilk kapasite güçlendirme atölyemiz www.kaosGL.org editörleriden Yıldız Tar’ın yürütücülüğünde olacak ‘Haber Yazma Atölyesi’ olacak.

Atölyede bizi neler bekliyor?

Atölyede bizi neler beklediğini açıklayan atölye yürütücüsü Yıldız Tar: ‘‘Travesti terörü’ haberleriyle trans kadınların ‘suçlu, korkulması gereken’ insanlar olduğu algısını yerleştiren medya bugün de söz konusu translar olduğunda sınıfta kalıyor. Haberlerde translar nesneleştiriliyor, insandışılaştırılıyor, hakları ihlal ediliyor. Şiddetin ve ayrımcılığın odağındaki translar medyada sansürden nefrete geniş görünen dar bir skalada bir iki satıra hapsediliyor. Bütün bu atmosfere karşı trans haberciliği, trans odaklı habercilik ayrı önem taşıyor. Bu atölyeyle KaosGL.org olarak 2007’den beri yaptığımız muhabir ağı eğitimleri ve Medya Okulu’na bu sefer ‘trans odaklı’ bakacağız. Trans haberciliğini tartışmaya açacağımız atölyede haberin 5N1K’sına bir de T ekleyip; medyadaki transfobik ve ayrımcı haberleri yeniden yazacağız.’ dedi.

Yarın saat 15.00’te gerçekleştireceğimiz ‘Haber Yazma Atölyesi’ne herkes davetlidir! Adres için iletişim kurmanız gerekmektedir. Katılım için iletişim kurmayı unutmayınız. İletşim bilgilerimiz;

Mail: danisma@pembehayat.org

Telefon: 0312433 85 17

Haber / Demhat Aksoy