HABERLER > Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi Kuruldu
9 Kasım 2017

Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi Kuruldu

Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi, HIV, AIDS ve diğer CYBE fobiye karşı hayatın her alanında mücadele etmek için kurulduğunu ilan etti.

 

Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi kimdir?

Ankara yerelinde kurulmuş bir örgütüz. HIV, AIDS veya diğer CYBE’ler ile yaşayan bireyler özelinde değil, tüm ayrımcılık karşıtlarının bir araya geldiği bir yer. Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi olarak HIV, AIDS ve CYBE(Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar) alanında faaliyet yürütmek için kurulmuş bir oluşumuz.

Neyi Amaçlar?

HIV ile yaşayan kişiler her gün toplum tarafından bir çok ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Bugün hâlâ cinselliğin tabu sayıldığı bu coğrafyada bizler HIV ile yaşayan LGBTİ+’ların uğradığı ayrımcılıkları duyurmak için çalışmayı planlıyoruz. Bunun dışında ise Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi olarak HIV ve AIDS fobinin oluşturduğu duvarları yıkmayı ve hem LGBTİ+’lar hem de HIV+’lar için daha yaşanılabilir bir coğrafya yaratmayı hedefliyoruz. Ek olarak ise mevcut transfobinin, homofobinin ve heteroseksist düzenin dönüştürülmesi gerektiğini yeniden hatırlatmak istiyoruz. Pozitif LGBTİ+ İnisiyatifi olarak her türlü cinsiyetçi, ayrımcı, homofobik, transfobik tutumun engellenmesi için verilen mücadelede de yerimizi alıyoruz.

Hedef Kitlesi Kimlerdir?

Hedef kitlemiz öncelikli HIV, AIDS veya diğer CYBE’ler ile yaşayan LGBTİ+’lar, fakat bütün diğer bütün ayrımcılık karşıtlarını ve alanda da var olan fobiyi yıkmayı planlıyoruz.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar üzerinde oluşan tabuların nedeni sizce nedir?

Tabuların başlıca nedeni bilinçsizlik. HIV ve AIDS’i ele almadan şunu belirtebilirim; hala kondom kullanımını, bulaş yollarını, CYBE’lerin ne olduğunu bilmeyen bir kitle mevcut. Bunun nedeni, öğretilmemesidir. Cinsel sağlık eğitiminin zorunlu olmadığı coğrafyada bilinçsizlik doğal bir getiridir diyebiliriz.

Bu tabuları nasıl yıkabiliriz?

Bu tabuları yıkmanın en temel yolu cinsel sağlık eğitimleri vermekten geliyor. Cinsel yolla sadece HIV’in buluşmayacağını bir den fazla CYBE olduğunu öğretmekle başlıyor herşey. Erkek ve kadın kondomu gibi korunma yollarını öğreniyor olmak gerek.

Cinsel sağlık, LGBTİ+ hareketi içerisinde nerede duruyor?

Cinsel sağlık LGBTİ+ hareketinin ve hayatın her alanının içerisindedir aslında.

Sex işçiliğini ele alacak olursak trans seks işçilerinin yani sıra gay sex işçilerimizde var. Bunlar bile başlı başına yeterli bir sebep cinsel sağlık başlığında, sex işçiliğini bir kenara bırakacak olursak her bireyin cinsel hayatı var ve bu da bir kereden birşey olmaz mantığıyla bakılacak bir durum değil bilinçli bir birliktelik herkes için önemli.. Fakat hareket cinsel sağlık konusunda ne kadar bilinçlendirmeye ve bilgilendirmeye çalışsa da LGBTİ+’lar kendi içerisindeki korkulardan kurtulamıyorlar. Amacımız da bu korkuları yenmek. CYBE’lerin herhangi biriyle enfekte olan birey son dakika da hereket etmek yerine erken tanı alması için de elimizden gelen çalışmayı yapacağız.

 

Sizce CYBE’ler ile yaşayan bireylerin maruz kaldığı ayrımcılıkla medyanın doğrudan bir bağlantısı var mı? Varsa nasıl?

Medyanın etkisi fazlasıyla var. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz: sizler de internette arama motorunda CYBE’ler ile ilgili bir arama yaptığınızda medyanın dilinin ne kadar fobik olduğunu ve aşağılayıcı olduğunu göreceksiniz. Hastanelerde yaşanan ayrımcılıklar medyanın ötekileştirmesi. Bu paylaşımlar bireylerin korkusunu bir kez daha canlandırıyor. Tanı aldıktan bir süre sonra bu baskınlardan kaynaklı tedavi sürecini durduran bireyler tanıyorum.

Medyanın dili ve hayatın her alanında maruz kalınan ayrımcılığa karşı Pozitif LGBTİ İnisiyatifi neler yapmayı planlıyor?

Uluslararası HIV, AIDS ve diğer CYBE bilgilerinden hareketle Ankara yerelinde ve ulusalda CYBE aktivizmi yürütmeyi planlıyor ve LGBTİ+’ları HIV ve CYBE konularında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. AIDS nedeniyle hayatını kaybedenleri önemseyerek giriştiğimiz mücadelemizde artık HIV ve AIDS’in ölümcül bir durum olmadığını, gerekli önlemlerle kişinin hayatına kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde devam edebildiğini, baskılama yöntemiyle virüsün aktarım yollarının kesildiğini, kondomun yalnızca HIV değil bir çok CYBE’den koruduğunu herkese duyurmak istiyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Okurların bizleri takipte kalmasını istiyoruz. Destek verildiği sürece yaşanılabilir bir coğrafya olma yolunda daha hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz. Görünür olduğumuz sürece bir çok tabuyu birlikte yıkacağımızı düşünüyoruz. Birlikte herşeyi yapmak mümkün ve herkesi kucak dolusu öpüyoruz!

Sosyal Medya Hesapları:

Facebook

Twitter