HABERLER > Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: “Okulumda Erkek Olup da Kız Gibi Davranan Hoca İstemiyorum”
29 Aralık 2017

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: “Okulumda Erkek Olup da Kız Gibi Davranan Hoca İstemiyorum”

Mardin Artuklu Üniversitesi Araştırma Görevlisi, cinsel yöneliminden dolayı Rektör Ahmet Ağırakça tarafından sözel tacize maruz kaldı.

 

 Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin araştırma görevlisi, Prof. Ahmet Ağırakça tarafından 26 Aralık sabahı makam odasına çağırılarak cinsel yönelimine yönelik hakaret ve tehdit içeren söylemlere maruz kaldığını belirtti.

Rektörün makam odasında yaşananları şöyle anlattı:
“Ağırakça bana durduk yere ‘Kız mı olmak istiyorsun sen?’ diye bir soru yöneltti. Şaşkınlığım karşısında ‘Mardin’de olduğunun farkında değil misin?’ diye devam etti. Ben ne olup bittiğini anlamak istediğimi ifade ederken ‘Çık dışarı!’ diye bağırmaya başladı. Bu yaptığının nefret söylemi olduğunu ve hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ifade ettim. O da elini beline silaha uzanır gibi götürerek odadan çıkmam yönünde tehdit etti.”

Araştırma görevlisi, 27 Aralık sabahı Prof. Ağırakça hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

‘Haber yaparsanız dava açarım’

Telefonla ulaşılan Rektör Ağırakça ise konunun gündeme taşınması halinde haberi duyuran Journo’ya dava açacağını öne sürerek: “Bu adam terbiyesizdir ve aşağılıktır. Okulda çocuklara terbiyesiz şeyler konuşuyor. Ben okulumda erkek olup da kız gibi davranan hoca istemem. Bu haberi yaparsanız siz de bedel öderseniz, dava açarım. Hiç uğraşmayın. Sizin de başınız derde girer” dedi.