HABERLER > Rektör Ahmet Ağırakça’nın Nefret Söylemi Yargıya Taşındı
2 Ocak 2018

Rektör Ahmet Ağırakça’nın Nefret Söylemi Yargıya Taşındı

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık dekanlığında görevli Emre Özyetiş, Ağırakça tarafından maruz kaldığı nefret söylemini yargıya taşıdı.

 

 Emre Özyetiş, maruz kaldığı nefret söylemini yargıya taşıdı. Bu süreçte, Mimarlık Fakültesi’ndeki görevinden alınıp Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na görevlendirildi.

NEFRET VE AYRIMCILIK SUÇU 

Özyetiş’in avukatları Gizem Koç ve Kenan Anğay, Hürriyet’e yaptıkları açıklamada Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na 27 Aralık’ta şikâyette bulunarak Ağırakça hakkında, “Tehdit ve hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, nefret ve ayrımcılık, inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından soruşturma başlatmasını talep ettiklerini söyledi.

REKTÖRLÜK’TEN AÇIKLAMA

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada ise Özyetiş’in ifadelerinin “hakikatle alakası bulunmadığı gibi kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren nitelemeler” olduğu savunuldu. Açıklamada, “Adı geçen şahsın sorumlu olduğu ders müfredatına mugayir şekilde ahlaki değerlerle örtüşmeyen ders muhteviyatları sunarak fikirsel yönlendirmelerde bulunduğuna dair öğrenci ve velilerden idaremize ulaşan beyanlar üzerine kendisiyle görüşme yapılmış ve konuya ilişkin soruşturma süreci devam etmektedir” denildi.

İlgili Haber:

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: “Okulumda Erkek Olup da Kız Gibi Davranan Hoca İstemiyorum”