HABERLER > KaosGL: “Korkuyu Ancak Cesaretin Arkasında Durarak Yenebiliriz!”
7 Şubat 2018

KaosGL: “Korkuyu Ancak Cesaretin Arkasında Durarak Yenebiliriz!”

İnsan hakları savunucusu Ali Erol’un serbest bırakılmasının ardından KaosGL bir açıklama yayınladı.

 

İnsan hakları savunucusu Ali Erol adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı!

2 Şubat Cuma günü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara’da hayat arkadaşıyla yaşadığı evden gözaltına alınan kurucularımızdan LGBTİ hak savunucusu Ali Erol, bugün Emniyet’teki ifadesinin ardından Savcılığa; oradan da adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 5. Sulh Ceza Hakimliği, Erol’un adli kontrol talebiyle serbest bırakılmasına karar verdi.

Kısıtlılık kararı olduğu için detaylarını öğrenemediğimiz bu gözaltı ve devam eden soruşturma süreci, düşünce ve ifade özgürlüğünün apaçık ihlalidir. Ankara’da Kasım 2017’de valiliğin getirdiği "süresiz LGBTİ etkinlik yasağının" ardından Ali Erol’un sosyal medyada barış talep ettiği gerekçesiyle gözaltına alınması ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle soruşturulması; LGBTİ haklarına dönük engelleme ve baskıların arttığını bir kez daha ortaya koydu.

İnsan hakları savunucularına dönük bu baskı, gözaltı ve soruşturmalar; insan haklarına ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. İnsan haklarına herkesin ihtiyaç duyduğunu bir kez daha yineliyoruz.

Her yıl binlerce insan hakları savunucusu uydurma ya da saçma sapan gerekçelerle uzun süren, zaman ve para gerektiren, çoğunlukla da adil olmayan yargı süreçleri aracılığıyla susturulmaya çalışılıyor. İnsan hakları alanında verilen uzun mücadele bize gösteriyor ki, insan hakları savunucularını susturmanın etkisi doğrudan o grupları baskı altına almaktan daha yıldırıcı ve daha uzun soluklu olabilir. Cesaret gösterip sivil örgütlenmelerin başlaması için emek sarf eden, ses çıkaran, cesareti ve çalışmalarıyla saygınlık toplayan insan hakları savunucularını susturmak güçlü bir araç. İnsan hakları savunucularının cesaretini korku çemberiyle bastırmaya çalışmak tam da bu hakları ihlal edenlerin artık alışıldık taktiklerinden biri. İşte bu yüzden, insan hakları savunucularının korunması bugün dünyadaki tüm insan hakları kuruluşları için temel bir çalışma alanı. Çünkü cesaret kadar, korku da bulaşıcı ve korkuyu ancak cesaretin arkasında durarak yenebiliriz.

Kaos GL Derneği

 

EN

 

Human rights defender Ali Erol freed under judicial control

Our co-founder and LGBTI rights defender Ali Erol was detained on Friday, Feb. 2 in his Ankara home where he lives with his partner on the grounds of his social media posts. Following his statement to the police and the prosecutor Tuesday, he was sent to the Criminal Court of Peace with a demand that he be put under judicial control. The Fifth Criminal Court of Peace ruled to free him under judicial control.

We could not find the details of this detention and the ongoing investigation due to a confidentiality decision and this is a clear violation of freedom of thought and expression. The detention and investigation of Ali Erol due to his social media posts demanding peace following Ankara governor’s "ban on LGBTI events for an indefinite period" in November 2017 reveals once again the increase in obstacles and pressures against LGBTI rights.

This pressure, detention and investigations against human rights defenders shows how much we need human rights. We once again repeat that everyone needs human rights.

Each year, thousands of human rights defenders are trying to be silence through fabricated or ridiculous reasons that turn into lengthy, costly and mostly unjust judicial processes. The long struggle in the field of human rights shows us that the effect of silencing human rights defenders can be more unnerving and long-lasting than directly putting pressure on those groups. Silencing human rights defenders who work to initiate civil organizations with bravery, who speak up and who are respected through their bravery and work is a powerful tool. Trying to suppress the courage of human rights defenders is a common tactic by those violating rights. Because of this, protecting human rights defenders is a fundamental area of work for human rights organizations across the World today. Because fear is as contagious as courage and fear can only be beaten by standing with courage.

Kaos GL

Note: Judicial control in Turkey usually entails going to the police station periodically and a ban on traveling abroad.

Translation: LGBTI News Turkey