HABERLER > Diren Coşkun Ölüm Orucunu Sonlandırdı
21 Şubat 2018

Diren Coşkun Ölüm Orucunu Sonlandırdı

Diren Coşkun, ölüm orucunun 27. Gününde hapishane yönetimi ile yapılan görüşme sonrası ölüm orucunu sonlandırdı.

 

Diren’in ailesi, avukatları ve arkadaşları Diren’in ölüm orucunun 27. gününde ziyaretine gittiğinde, hapishane yönetimi ile taleplerin karşılanmasına yönelik konuşulduğu belirtildi. Arkadaşları Diren’in ve Kıvılcım’ın ölüm orucunu bu bağlamda sonlandırıldığını açıklarken, şu açıklamayı paylaştı:

“Diren 25 Ocak’ta başladığı ölüm orucunun 27. gününde iken ailesi, arkadaşları ve avukatları olarak bugün Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na gittik. Güne Kıvılcım’ın görüş yasağı haberini alarak başlamış olsak da; hapishane yönetimi ile Diren’in ilk etaptaki talepleri olan lazer epilasyon, vegan beslenme ve hapishane çalışanlarının Diren’in trans kimliğinden kaynaklı takındığı ayrımcı tutumlarının son bulması hususlarında görüştük. Bu taleplere ilişkin yaptığımız görüşmede hapishane yönetimiyle, süreci birlikte yürüteceğimize dair uzlaşıya vardık. Önümüzdeki günlerde ailesi, arkadaşları ve avukatları olarak Diren’in tüm taleplerinin karşılanması için hukuki sürecin takipçisi olacağamızı Diren’e de ilettik. Kendisi ile yaptığımız görüşmede, taleplerine ilişkin atılacak adımlarda hapishane yönetiminin süreçle ilgili işbirliği doğrultusunda ölüm orucunu bir süreliğine durdurma kararı aldığını söyledi. Diren kendisiyle dayanışan herkese öncelikle teşekkür ettiğini ve kendisiyle beraber açlık grevine ve ölüm orucuna başlayan arkadaşların eylemlerini sonlandırmasını istediğini iletti. Bu gelişmeler üzerine Kıvılcım da ölüm orucunu bitirdiğini beyan etti.

Diren için dayanışma grubu olarak önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgilendirme yapacağız. Bu süreçte Diren’e ses veren herkese teşekkür ediyoruz.”