HABERLER > Seyhan Arman “Woman Talks”taydı!
12 Mart 2018

Seyhan Arman “Woman Talks”taydı!

Şişli Belediyesi ve Askıda Ne Var? işbirliği ile 8 Mart kapsamında düzenlenen “Woman Talks” söyleşisinde Seyhan Arman da yerini aldı.

 

Düzenlenen etkinlikte dayatılan kadınlık ve kadın olma hali üzerinden konuşmasına başlayan Seyhan Arman, "Hepimize çizilmiş bir yol var. Kadın dediğin şöyledir, transseksüelsen böyle davransın gibi öğretilmiş olanlar var. O yolun dışına çıkmak, öğretilmişliği reddetmek, ezber bozmak gerekir bazen" diyerek sözlerine başladı.

 

“Bu ülkede bir kadın olarak var olabiliyorsak başarmışız demektir.”

 

Maruz kalınan hak ihlalleri ve ayrımcılıklara da değinirken, “Avrupa’yı veya Amerika’yı bilemem ama ülkemizde bir kadın olarak kendimizi var edebiliyorsak bile başarmış sayılırız” diye belirtti.

 

“Fotoğrafı ortaya koyuyorum,  seyirci istediğini alıyor.”

 

Kendisinin yazdığı ve oynadığı,  “Diyarbakırlı Deli Serpil”’in yaşamını seyirciye sunan “Küründan Kabare” oyunundan da bahseden Seyhan Arman, oyunun ajite etmeden, trans bir kadının hayatını bütünüyle ortaya koyup, seyirciye de açık kapı bıraktığını anlattı. Ardından da izlemek isteyen öğrenciler için yaklaşan oyununa 15 kişiyi davet etti.

 

 

Küründen Kabare

 

Seyhan Arman’ın yazıp yönettiği, tek kişilik ve tek perdelik bir trans kadının hayatını anlatan oyun. Seyircileri şu şekilde çağırıyor:

 

Selaamm, Serpil ben! Üst düzey bir şirkette yöneticiyim. Çok zengin bir kocam, harika çocuklarım ve havuzlu bir villam var. Yok kız şaka dönmeyim ben. Lakabım da ‘’Diyarbakırlı Deli Serpil’’. Diyarbakırlı değilim. Deli de değilim. Neyse dur anlatacağım bunu… Bir şey diyeyim mi eskiden çok korkardım sizden, köşe bucak saklanırdım. Gerçi siz de benden saklanırdınız ya neyse. Karar verdim korkularımın üzerine gitmeye; yüzleşince geçermiş diyorlar. Ay zaten pek sıkılıyorum bu aralar, gelin de iki laflayalım. Yani siz de hazırsanız bu yüzleşmeye tabii. Yok ayol ‘’Siz bana neler yaptınız’’ diye dram yaratmam, küründen de olsa kabare yani sonuçta… İki gullüm yaparız, güler eğleniriz. Kısır falan da yaparız. Yanına bir de çay, tamam. Neyse şimdi benim telefon açmam lazım, geldiğinizde zile basarsınız zaar.

E hadi görüşürüz o zaman.

 

“Küründen Kabare”de bir zamanlar haber bültenlerinde dehşet saçarken gördüğünüz, o çok eğlendiğiniz mekandaki şen şakrak solistliğinden bildiğiniz, yoldan geçerken çaktırmadan süzdüğünüz, cinayet haberlerinde ne de sık  rastladığınız… ama transseksüellikle ilgili ne kadar fikriniz, olumlu ya da olumsuz ne kadar önyargınız olursa olsun aslında daha önce hiç tanışmadığınız Serpil’le tanışacaksınız.

 

Seyhan Arman’ın yazıp oynadığı biraz güllüm, biraz madilik azıcık da tarizlikli oyunu Küründen Kabare’yi Melisa İclal Yamanarda yönetti. Dramaturgluğunu Sinem Özlek’in yaptığı oyunun, dekor ve kostüm tasarımı; Aslı Ersüzer’e, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’e ait.  

Kaynak: GüncelKadin.com

 

 

İlgili Video: "Seyhan Arman Küründen Kabare"