HABERLER > Trans Görünürlüğü Günü’nde Yapılabilecek 10 Şey!
30 Mart 2018

Trans Görünürlüğü Günü’nde Yapılabilecek 10 Şey!

Pembe Hayat, 31 Mart Uluslar arası Trans Görünürlüğü Günü’nde LGBTİ+ etkinliklerinin yasaklı olduğu şehir Ankara da dahil olmak üzere yapılabilecek 10 şeyi derledi.

 

Pembe Hayat, 31 Mart Uluslar arası Trans Görünürlüğü Günü’nde LGBTİ+ etkinliklerinin yasaklı olduğu şehir Ankara da dahil olmak üzere yapılabilecek 10 şeyi derledi.

 

1.  Haklarınızın bilincinde ve takibinde olun

 

Anayasa’ya göre, herkes dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce ve benzeri sebeplerle ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşittir. Aynı zamanda Türkiye, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiçbir ayrımcılık gözetilmeksizin sağlanmalıdır diyerek ayrımcılığı açıkça yasaklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni imzalamıştır.

 

Trans olmak suç değildir!

 

2. Trans deneyimlere göz atın

 

KaosGL.org, translara 31 Mart’ta görünür olmanın hayatlarını nasıl etkilediğini sormuştu. Deneyimlere bir göz atabilir, kendi deneyimlerinizi paylaşmak için KaosGL.org’a ya da Pembe Hayat’a ulaşabilirsiniz.

 

Uluslararası Trans Görünürlük Günü’nde yeniden: Translar vardır!

Trans Görünürlüğü Gününüz Kutlu Olsun!

 

Ayrıca Lambdaistanbul, temas etmek, trans deneyimleri konuşabilmek, cinsiyet kimliği temelli toplumsal şiddete karşı dayanışabilmek ve trans kimlikleri görünür kılabilmek adına bugün (31 Mart) saat 17.00’da toplanıyor. Siz de katılabilir, deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Mekan: Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Tarih: 31 Mart 2018

 

Saat: 17.00

 

3. The Kiffness’i izleyin

 

Pembe Hayat KuirFest, 31 Mart Trans Görünürlüğü Günü’nde Cape Town’un bir sokağı boyunca dans ederek şarkıya eşlik eden Manila’yı kayıt altına alan The Kiffness: Beni Sevdiğini Söylemiştin isimli kısayı Facebook hesabında seyircilerle paylaştı. Günün yorgunluğunu Manila’ya eşlik ederek çıkarın.

 

4. Diren Coşkun’a mektup yazın

 

Geçtiğimiz ay taleplerinin karşılanması için ölüm orucuna başlayan Diren, eyleminin 27. gününde ölüm orucuna taleplerinin karşılanacağını belirten cezaevi yönetimi ile görüştükten sonra ara verdiğini açıkladı. Ancak hala dayanışmaya ihtiyacı var. Siz de buraya tıklayarak Diren’e mektup gönderebilirsiniz.

 

5. Akışkan Sayfalar’ı okuyun

 

Akışkan Sayfalar, ODTÜ öğrencilerinin öncülük ettiği, içinde trans+ kişilere yer veren ve kendilerini geliştirebilecek alanlar açmayı hedefleyen, 2. sayısı Mart ayında çıkmış bir dergi. PDF haline internetten ulaşabilir ve 31 Mart’ı Akışkan’ı okuyarak geçirebilirsiniz. Ayrıca akiskan.sayfalar@gmail.com ‘a içeriklerinizi ulaştırabilirsiniz.

 

Akışkan Sayfalar 1. sayı

Akışkan Sayfalar 2. sayı: Kök   

 

6. Göz atın: Zackary Drucker ve Rhys Ernst

Cinsiyetle olan ilişkilerini, geçiş süreçlerini ve inşa ettikleri bedenleri performanslarıyla, fotoğraf çalışmalarıyla ve filmleri ile göz önüne seriyorlar.  Trans çift Zackary Drucker ve Rhys Ernst, bedenlerindeki değişimi ve süreci “Relationship” isimli bir dizi fotoğraf çalışması ile arşivlediler. Zackary Drucker’ın fotoğraf çalışmalarına buradan  göz atabilirsiniz.

 

7. İzlemeye devam diyenlere: Ma Vie en Rose 

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin adını aldığı, Alain Berliner’in yönettiği erkek bedeninde doğmuş bir kız çocuğunun hikayesini anlatan film. Kolimle ya da lubunya arkadaşlarımla The Kiffness’ten sonra izlemeye devam diyenler için eşsiz bir film.

 

8. Dilek İnce Giysi Bankası ile dayanışın

 

Pembe Hayat Derneği, 2014 yılından bu yana ihtiyaç sahibi ve mahpus LGBTİ+’lara giysi desteği sunuyor. Eryaman olayları sırasında pompalı ile vurulan Dilek İnce adına başlatılan Dilek İnce Giysi Bankasına göndermek üzere kıyafetlerinizi ayırabilir, 0532 462 17 05 numaralı telefonu arayarak kıyafetlerinizi göndermek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

 

9. Cumartesi’ye yakışacak bir vegan kek

 

Vegisso, Uluslar arası Trans Görünürlüğü Günü’ne özel Pembe Hayat okurlarıyla vegan kek tarifi paylaştı. Siz de yukarıdaki filmleri izlemeyi akşama ertelediyseniz ve yanına atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız bu sömürüsüz tarifi deneyebilirsiniz. Ayrıca 0544 363 21 12 numaralı telefonu arayarak randevu alabilir ve Vegisso Ev Kafe’ye gidebilirsiniz.

 

“Merhaba Lubunyalar!

 

31 Mart için bugün birlikte vegan “Travesti Kek” yapacağız. Kolları sıvayıp, önlüğü bir takıverin önce. Yuvarlak bir kap alıverelim önümüze. İçerisine 2,5-3 su bardağı kadar un koyalım. 1,5 paket kabartma tozu ekleyip birazcık karıştıralım. Onunda üzerine 1 paket şekerli vanilin ve 1 su bardağı şeker ekleyelim. Elimizde varsa 1 çay bardağı kadar ezilmiş ceviz, 1 çay kaşığı tarçın, 1 yemek kaşığı kakao neyimde ekleyebiliriz. İyice karıştırıyoruz. Sonra bu karışımın üzerine aynı ölçü bardağımızla 1 bardak yağ, 1,5 bardak neyim su, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı limon suyu, ezilmiş yarım muz ekleriz. Karışımımızı çırparız.  Öyle hemen yorulmak yok lubunya iyicene çırpıver. Bu sırada fırınımızı açalım da bir 10 dakika kadar ısınıversin. Kek kalıbımızı yağlayıp içine döküverelim. 190 derecede 40, 45 dakika kadar pişiririz. Fırından fırına fark edebilir süresi kürdan ile kontrol edebiliriz pişip pişmediğini. Sonra çıkartalım birazcık soğuyunca afiyetle yiyelim, yanına da çay koyalım mı lubunyam? Ha dersen ki bunun mavi, beyaz, pembelisini yapsak olamaz mı? Sen iste olmaz mı! Kakaoyu eklemeyiver. Kek içimizi üç ayrı kaba eşit miktarda alıp azcık gıda boyası ekleyebilirsin. Doğalı olsun dersen mavi için yaban mersini, pembiş için safran otu denenebilir. Yok uğraşamam pişirmeden kek olmuyor mu, meyvelisi, başka lezzetleri yok mu? Olmaz mı annem. Ama onu da artık gelecek 31 Mart’ larda paylaşırız. Yok ben o kadar bekleyemem dersen Vegisso Ankara’ ya gelebilirsin. Birlikte pişirir bahçede oturur yer, muhabbet ederiz!”

 

10. Nefes alın ve hiç olmadığı kadar eğlenin!

 

Bugün, her gün olduğu kadar görünürüz ve varız! Üstelik Cumartesi de her zamankinden daha kutsal! Çıkın, gezin, dibi bulana kadar eğlenin!