HABERLER > 2018’in İlk 3 Ayında: 1 Şüpheli Ölüm 9 Nefret Saldırısı ve 2 İntihar!
31 Mart 2018

2018’in İlk 3 Ayında: 1 Şüpheli Ölüm 9 Nefret Saldırısı ve 2 İntihar!

Türkiye’nin pek çok şehrinde nefret saldırıları devam ediyor. Biri nefret cinayeti olmak üzere 9 nefret saldırısı yaşanırken, 1 trans kadının ölümü şüpheli ve 2 trans kadın ise intihar etti.

 

 2018’in ilk 3 ayında Pembe Hayat web sitesine Ankara, İstanbul, Mersin ve Adana’da yaşanan 9 nefret saldırısı haberi girildi.

 

Silahla vurulan trans kadın hayatını kaybetti

 

Zonguldak’ta yaşayan trans kadın, 5 Aralık tarihinde tabancayla vuruldu. Yaralı kadın Gökçebey Devlet Hastanesi’nin acil servisinin bahçesine bırakıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan trans kadın başka bir hastaneye sevk edildi.

 

1 aydır kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gören trans kadın bugün hayatını kaybetti.

 

İskenderun’da trans kadına bıçaklı saldırı

 

24 Ocak tarihinde İskenderun’da müşteri olduğunu söyleyerek trans kadının evine giden saldırgan, trans kadından telefonunu istedi. Direnen trans kadını pek çok yerinden bıçakla yaralayan saldırgan, ardından kaçtı.

 

Pembe Hayat Yönetim Kurulu üyesi saldırıya uğradı

 

23 Şubat akşam 11 sularında yönetim kurulu üyemiz, bir trans kadın arkadaşı ile birlikte saldırıya uğradı. Saldırganlar, iki trans kadını da darp ettikten sonra olay yerinden kaçtı.

 

İstanbul’da trans kadın ölü bulundu

 

8 Mart gecesi İstanbul’da Kristina isimli trans kadın, kaldığı apart dairede ölü bulundu. Eğlence mekanının çıkışında tanıştığı katil zanlısı ile apart daireye giden Kristina’nın cansız bedeni, sabah saatlerinde apart yönetici tarafından odada bulundu.

 

Yolda yürüyen trans kadına bıçaklı saldırı

 

12 Mart sabah saatlerinde Adana’nın Seyhan ilçesinde yaşayan trans kadın Cansu, yolda yürüdüğü sırada arkasından gelen kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından bıçaklı saldırıya uğradı.

 

Trans kadının aracına saldırı

 

12 Mart akşam saatlerinde bir saldırgan, Bağlar caddesi üzerinde aracında bulunan trans kadın Sıla’nın aracına şişe fırlatarak olay yerinden kaçtı. Fırlatılan şişe sonucunda aracının camı kırılan Sıla, cam kırıklarının üzerine gelmesi ile yaralandı.

 

İstanbul’da trans kadına neşterli saldırı

 

İstanbul’da yaşayan LGBTİ+ aktivisti Kıvılcım Arat, 13 Mart tarihinde müşterisi tarafından neşterli saldırıya uğradı. Aynı zamanda saldırgan, trans kadının belirli bir miktar parasını ve telefonunu gasp ederek kaçtı. Yaşadıklarını sosyal medya hesaplarından duyuran Kıvılcım, vücudunun belirli yerlerinde kesiklerin olduğunu belirtti.

 

Polis’ten trans kadına: “Yansın sizin gibiler!”

 

Ankara’da, 15 Mart günü sabah saatlerinde benzini biten aracını petrol ofisine götürmek üzere evinden çıkan kadını polis durdurdu. Evraklarını gösterdiği sırada benzin alıp gelen kadını polis aracına kilitleyerek alıkoydu. Trans kadının duruma tepki göstermesinin ardından takviye ekip çağıran polis, trans kadını darp etmeye başladı.

 

Sinirlenen trans kadın aldığı benzini üzerine dökerek kendini yakacağını söylediğinde, polis “yansın, ölsün sizin gibiler” diyerek trans kadını darp etmeye devam etti.

 

Trans kadına saldırı

 

Mersin Pozcu’da 28 Mart gece saatlerinde trans kadın Serap iki kişi tarafından saldırıya uğradı. Burun kemiği ve dişi kırılan Serap, görme yeteneğini geçici olarak kaybetti.

 

Mart ayında 2 trans kadın intihar etti

 

Mart ayı içerisinde Pembe Hayat’a 2 trans kadının intihar ettiği haberi girildi.

 

Fabrikadaki işinden cinsiyet kimliği nedeniyle ayrılan Elif, sonrasında aile baskısına dayanamayarak İzmir’de kaldığı erkek arkadaşının evinin çatısından atlarken, İstanbul’da bir trans kadın daha eğlence mekanı çıkışı evinin çatısından atlayarak intihar etti.

 

Nefes’in ölümü şüpheli

 

10 Mart günü Ankara’nın Kolej semtinde yaşayan trans kadın Nefes, kaldığı evde ölü bulundu. Cansız bedeni kapı eşiğinde boynuna bağlanmış bir kablo ile bulunduğunda intihar olduğu düşünülerek polise haber verildi. Ancak tanık anlatımları ve olayın şekli itibariyle intihar dışında bir ölüm olabileceği üzerine duruluyor. 

 

 

2018’in ilk 3 ayında 1 şüpheli ölüm, 2 intihar ve 9 nefret saldırısı

 

KaosGL ve Pembe Hayat ortaklığı ile çıkan Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İzleme Raporu’na göre,  2017 yılında toplam 14 trans nefret saldırısı ve 1 trans nefret cinayeti medyaya yansımıştı. Ancak 2018 yılının ilk 3 ayında ise biri şüpheli ölüm, 2 intihar ve 9 nefret saldırısı gerçekleşti.