HABERLER > Transların Adalete Olan Güveni Sarsılıyor
5 Nisan 2018

Transların Adalete Olan Güveni Sarsılıyor

Geçtiğimiz 3 ay içerisinde 9 nefret saldırısı, 1 şüpheli ölüm ve 2 intiharın ardından transların adalete ve yargıya olan güveni sarsılıyor.

 

2017 Ağustos ayında Pembe Hayat’ın düzenlediği “Avukat Ağı Kampı”’nda gerçekleştirilen röportajda Av. Sena Yazıbağlı Gül, yaşanılan hak ihlalleri ve şiddet olaylarında, transların hukuki sürece başvurmalarında sıkıntıların olduğunu, bunun nedeninin transların Türkiye yargı sistemine ve adaletine güvenmediği kaynaklı olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda Pembe Hayat’a gelen bazı saldırı ihbarlarında, transların cinsiyet kimliklerinden kaynaklı maruz kaldıkları saldırılarda, kolluk kuvvetleri “travesti oldukları” gerekçesiyle işlem yapmıyor ve saldırganları serbest bırakıyor.

 

“Güvensizliğin nedeni yargının erkekliği yüceltmesi.”

 

Transların adalete karşı güvensizliğinin nedeni üzerine konuşan Pembe Hayat’tan Buse Kılıçkaya, “gerek yargılama sürecinde, gerek gözaltında gerekse ifade alımı sürecinde polislerin önyargılarıyla karşılaşıyoruz. Sadece trans olduğumuz için haklı olduğumuz bir çok yerde adaletin işlemediğinin farkındayız. Bunun yanında, dava süreçlerinin uzun sürmesi, hukuki destek alınamaması adalet sistemine güvenimizi sarsıyor. Ayrıca mahkeme sürecinde saldırganlara uygulanan haksız tahrik indirimlerinin de tanığıyız.” dedi.

 

“Yasal düzenlemeler ve yasaklamalar baskıyı arttırıyor.”

 

Artan saldırıların temelinde yasal düzenlemelerin ve yasakların olduğunu söyleyen Pembe Hayat avukatı Emrah Şahin, yasa koyucuların ve uygulayıcılarının bu baskıcı tutumları, suçluların daha rahat hareket etmesini sağladığını belirtti.

 

Bu tutumun suçluları cesaretlendirdiğini söyleyen Şahin, “Cezasız kalacakları düşüncesi ile daha cesur bir şekilde hareket ediyorlar. Nitekim yasa uygulayıcılarının bu vakalara ilişkin objektif olmayan tutumları da ne yazık ki bu düşünceyi pekiştiriyor.” dedi.

 

 

İlgili Video: "Trans Hakları İnsan Haklarıdır!"