HABERLER > Brezilyalı Trans Kadın Cinayetinde 5 Sanığa Hapis Cezası
7 Nisan 2018

Brezilyalı Trans Kadın Cinayetinde 5 Sanığa Hapis Cezası

Brezilyalı trans kadın Dandara dos Santos cinayetinde sanık olarak yargılanan 5 erkek hapis cezasına çarptırıldı.

 

Geçtiğimiz yıl trans kadın Dandara dos Santos yaşadığı evin sokağında bir grup tarafında dövülerek işkence görmüş ve vurularak öldürülmüştü. Katiller yaptıkları işkence ve işledikleri bu cinayeti videoya çekip internette dolaşıma koymuşlardı.

 

Katillere hapis cezası

 

42 yaşındaki Dos Santos Fortaleza şehrinde yaşadığı evinin önünde bir grup çete tarafından yumruklar, taşlar, odunlar ve ayakkabılarla dövülerek üzerindeki kıyafetler parçalanmış transfobik hakaretler ve tehditlerle bir el arabasına konulduktan sonra hayatı için yalvarmaya zorlanmış sonunda da vurularak öldürülmüştü. Şubat 2017’de işlenen cinayetin sanıklarından tutuklanarak yargı önüne çıkarılan 5 erkek 6 Nisan 2018 Cuma sabahı çıkarıldıkları mahkemece 21 yıl ile 14 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

 

Karara itiraz edecekler

 

Dos Santos’u silahla vurarak öldüren Francisco José Monteiro de Oliveira 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Öldürülen trans kadına işkence yaparak canice döven Jean Victor Silva Oliveira, Rafael Alves de Silva Paiva ve Francisco Gabriel dos Reis ise 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Transfobik küfür, hakaret ve tehditler savuran Isaias de Silva Camurça 14 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Jean Oliveira ve Rafael Paiva’nın avukatları karara itiraz edeceklerini belirttiler.

 

Fotaleza Adalet Sarayı’nda Perşembe günü mahkmeye çıkan sanıklar cinayet, işkence ve öldürülen Dos Santos’u kendini savunmaktan mahrum bırakmak suçlarından yargılandılar. Mahkeme transfobiyi ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirdi.

 

Bu suça iştirak eden 7 kişi daha  yargılandı. Bunlardan dördü reşit olmadıkları gerekçesiyle rehabilitasyon programına alınırken ikisi ise kaçak durumunda. Bir kişi ise delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

 

Mahkemeye çıkarılan tüm sanıklar Dos Santos cinayetini reddederken, tarns kadına işkence yaptıklarını kabul ettiler. Savcı Marcus Renan Placio mahkeme salonunda cinayeti reddeden sanıklara dönerek “Dandara’yı kimse öldürmedi mi yani? Tepesine yıldırım düştü, değil mi? Binaların birinde bir taş parçası düşerek öldürdü onu, değil mi?” diyerek sanıklara tepki gösterdi.

 

Dandara dos Santos’u silahla vurarak öldüren katil Francisco Oliveira ise mahkeme salonunda pişman olduğunu, kandırıldığını söyledi. “Artık yüzümü Hz. İsa’ya döndüm ve kalbimizde sevgi olması gerektiğini öğrendim” dedi. Ancak Savcı Palacio kendisine dönerek “Yüce Tanrı’dan sizi affetmesi için yalvarabilirsiniz ama adalet sistemi sizi cezalandıracaktır” dedi. Savcı “Burası Karmelit Manastırı değil, Adalet Mahkemesi” diyerek devam etti.

 

Brezilya nefret suçlarına üst sırada

 

Brezilya, tüm dünyada, transfobik nefret cinayetleri ve LGBTİ+’lere karşı işlenen şiddet suçlarında en yüksek orana sahip. Dünyada işlenen transfobik nefret cinayetlerinin neredeyse yarısı Brezilya’da gerçekleşiyor. Yalnızca 2018 yılının ilk üç ayında 35 transfobik nefret cinayeti işlendi. LGBTİ+’lar genelinde işlenen nefret cinayetlerine bakıldığında günde en az bir kişi öldürülüyor.