HABERLER > İtalyan Trans Kadın ve Arkadaşı Havalimanı’nda Gözaltına Alındı
9 Nisan 2018

İtalyan Trans Kadın ve Arkadaşı Havalimanı’nda Gözaltına Alındı

16 Mart 2018 günü Roma’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’na seyahat eden İtalyan trans kadın Lea ve arkadaşı Sergio pasaport kontrolünden geçerken gözaltına alındılar, kötü muamele ve şiddete maruz kaldılar.

 

İtalya’dan Türkiye’ye tıbbi bir müdahale için gelen trans kadın Lea ve yanında bulunan arkadaşı Sergio 16 Mart 2018 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na indiler. İtalyan kimlik kartları ile pasaport kontrolünden geçerken gümrük polisleri iki arkadaşı durdurdu. Trans kadın Lea’nın sahte kimlik taşıdığını iddia ederek 16 saat gözaltında tuttular.

 

Lea, tıpkı diğer İtalyan vatandaşları gibi pasaportsuz, biyometrik kimlik kartını göstererek Türkiye’ye girme hakkına sahip. Yanında Roma San Camillo Hastanesi’nden trans geçiş sürecinde olduğuna dair hastane raporu da bulunan Lea, Türkiye’de gümrük polisinin transfobisi ile karşı karşıya kaldı. Kimlik kartı cinsiyet hanesinde erkek yazdığı ve fotoğrafı güncel olmadığı gerekçesiyle trans kadının sahte kimlik taşıdığı iddia edildi.

 

Lea ve arkadaşı Sergio İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 16 saat tecrit odasında bekletildi. Kısa süre önce farmakolojik bir tedaviye de başlamış olan Lea ve astım hastası olan Sergio’nun ilaçları valizlerinde kaldığı için ihtiyaçları olan ilaçları kullanmalarına izin verilmedi. 16 saat boyunca yemek ve su verilmeyen trans kadın ve arkadaşı polisin şiddetine de maruz kaldı.

 

“Sesini kes travesti yoksa daha kötü olur.”

 

Trans kadın Lea’nın internette yayınladığı videoda aktardığına göre, havalimanı polisi Lea’ya tokat atarak, genç kadını yere düşürdü. Ardından ise susmasını yoksa daha kötü dayak yiyeceğini söyleyen polisler travestiliği de bir hakaret olarak kullanarak Lea’ya hitap ettiler.

 

16 saat süren tecritin ardından iki arkadaş sınır dışı edilerek Roma’ya geri gönderildi.

 

“Dışişleri Bakanlığı’nın konuya müdahil olmasını bekliyoruz.”

 

İtalya’ya vardıklarında hastaneye giderek darp raporu alan iki arkadaş, avukatları aracılığıyla yaşadıkları transfobik ayrımcılık, şiddet ve kötü muamele hakkında şikayette bulundular. Lea ve arkadaşı Sergio’yu temsil eden avukat Cathy La Torre İtalyan Dışişleri Bakanlığı ile gerekli  yazışmaları yaptıklarını ve Dışişleri Bakanı’nın bu diplomatik skandal ile ilgili ne tepki vereceğini beklediklerini söyledi.

 

İtalyan trans örgütlenmesi MIT ise yaptıkları açıklama ile yaşanan şiddet ve ayrımcılık olayını kınadıklarını, Lea’nın hukuk mücadelesinde yanında olacaklarını açıkladı.