HABERLER > Ankara’da Trans Kadına Polisten Şiddet
11 Nisan 2018

Ankara’da Trans Kadına Polisten Şiddet

Dün (10 Nisan) akşam saatlerinde Ankara’nın İskitler semtinde polis aracını durdurduğu trans kadınlara jopla şiddet uyguladı.

 

Son dönemlerde Ankara genelinde kolluk kuvvetlerinin translara olan baskısı artmaya devam ediyor. Dün, İskitler’de araç içerisinde seyir halinde bulunan trans kadınlara arkadan araç ile yaklaşan polis, durmadıkları taktirde ateş açacaklarını söyledi. Duran trans kadınları araçtan indirerek jopla şiddet uygulamaya başlayan polis, hakaret ederek trans kadınları aşağıladı.

 

“Caddeye çıkmak zorundayız çünkü bize iş vermiyorlar.”

 

Olay sonrasında Pembe Hayat’a konuşan trans kadın, birkaç gün önce de başka bir transın aracına saldırdıklarını, saldırıların sıklaştığını ve caddeden gitmelerini istediklerini belirtti. Polis şiddetine maruz kalan trans kadın şu açıklamayı yaptı:

“Bizden caddelerden gitmemizi istiyorlar. Sorumluluklarımız var ve çıkmak zorundayız. Bu yüzden sürekli saldırıya maruz kalıyoruz. Özellikle son dönemlerde saldırılar arttı. Birkaç gün önce bir arkadaşımızın aracına saldırmışlardı. Yine aynı kişi geçtiğimiz hafta saldırıya maruz kalmış, ancak polisler ilgilenmemişti.”