HABERLER > LİSTAG 10. Yılını Kutluyor!
12 Nisan 2018

LİSTAG 10. Yılını Kutluyor!

LİSTAG LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu, 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

 

10. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak olan LİSTAG, ilk etkinliğini Cuma günü (13 Nisan) gerçekleştirecek. Ardından yıl boyunca çeşitli etkinliklerle kutlayacak olan LİSTAG, tarihini ve duygularını Pembe Hayat okurları ile paylaştı.

 

“Bir aradalığımızı kutlayacağız.”

 

10. yıl kutlamalarının ilk etkinliği olan aile yemeğine, şehir dışından pek çok ailenin ve çocukların katılacağını söyleyen Züleyha anne, sorularımızı cevapladı:

 

10. yıl kutlamalarınızdan bahseder misiniz?

 

“10. yıl etkinliklerimiz Cuma günü (13 Nisan) başlıyor. Cuma günü aile yemeğimiz olsun, davetlilerimizle beraber yemek yiyelim istedik. Şehir dışından da katılacak ailelerimiz olacak. Biraz dertleşeceğiz, biraz deneyimlerimizi konuşacağız. En çokta bir aradalığımızı kutlayacağız. Sonrasında da 2018’e yayılmış bir şekilde 10. yıl etkinliklerimiz devam edecek. “

 

LİSTAG 10 yıl içerisinde neler yaptı?

 

LİSTAG, 2008 yılında birkaç annenin çocukları aracılığıyla tanışmasıyla çıkıyor yola. O zamanlarda her Cumartesi belirlenen yerlerde buluşup sohbetler ediyorlar. 2012’de Benim Çocuğum belgeseli çekiliyor. Bu film LİSTAG için dönüm noktası oluyor. Hala belgesel yurt içi ve yurt dışı gösterimlerini yapmakta. Bunun yanında LİSTAG’ı ve LGBTİ+ ailelerini de görünür kıldı. Her gün yeni ailelere ulaşıyoruz. Çocuklarımızın var olduğu gibi bizlerin de var olduğunu gösteriyoruz.

 

“Her şeyi yenen sevgidir.”

 

LGBTİ+ ailelerine neler söylemek istersiniz?

 

Ben her zaman sevgiden bahsediyorum. Çünkü her şeyi yenen sevgidir. Koşulsuz, şartsız, istisnasız sevgi ile kazanabiliriz. Çünkü çocuğunuzun cinsel yönelimi ne olursa olsun, bedeni ne kadar değişirse değişsin kokusu aynı kalır. Bizlerin de değişmeyecek tek şeyimizin sevgimiz olması gerekiyor bu noktada. Bu yüzden çocuğumuzun önünde ya da arkasında değil, yanındayız.

 

https://listag.org/