HABERLER > Portekiz Parlamentosu Yasal Cinsiyet Tanınması Kanununda Değişiliği Onayladı
14 Nisan 2018

Portekiz Parlamentosu Yasal Cinsiyet Tanınması Kanununda Değişiliği Onayladı

Portekiz Parlamentosu 13 Nisan 2018 Cuma günkü oylamada Yasal Cinsiyet Tanınması kanununda beyan esaslı tanınma getiren değişikliği onayladı

 

Yeni yasa değişikliği ile 16 yaş ve üstü yurttaşlar herhangi bir tıbbi rapor sunmadan resmi belgelerinde yazan isim ve cinsiyet hanelerini kendi beyan ettikleri şekilde değiştirebilecek. Yasal cinsiyet kimliği tanınmasında kolaylık sağlayan bu yasa değişikliği ile kişinin beyanını esas alan bir tanınma sağlanmış olacak.

 

Mevcut kanunda yapılan yeni düzenleme ile interseks çocukların ve yetişkinlerin rızası dışında herhangi bir tıbbi müdahaleye maruz kalmaları da yasadışı olarak tanımlanıyor. Böylece interseks çocuklar üzerinde uygulanan rıza dışı ameliyatlar suç kapsamında değerlendirilecek.

 

109 Milletvekili “Evet” oyu verdi.

 

Dünkü oylamada mecliste bulunan toplam 230 milletvekilinin 109’u “Evet” oyu kullandılar. Aktivistler ve bu yasa değişikliği üzerinde uzun zamandır çalışan kanun yapıcılar oylamanın sonucunu kutlarken, yasal değişikliğe karşı olan sağcı parti ise mevcut 18 yaşında olma sınırının bu değişiklik ile 16’ya indirilmesine tepki gösterdi.

 

Sağcı parti CDS-PP (Halkların Partisi) milletvekili Vânia Dias da Silva bu kanun değişikliğine karşı olduklarını belirtti: “Bu yasal değişikliğe karşıyız. 16 yaşındakiler içki içemez, evlenemez, araba süremez öyleyse böyle kesin ve ciddi sonuçları olan bir kararı da vermeye hakları olmamalıdır.”

 

Sosyalist Parti milletvekili Isabel Moreira ise kutlamalara katılarak “Bugün tarnslar ve ailelerini onurlandıran tarihi bir gün” açıklamasında bulundu.

 

Yeni kanun ile yaş sınırı 16’ya indi.

  

Yeni yasal düzenleme ile 16 ile 18 yaşları arasındaki yurttaşlar ebeveynlerinin ya da yasal vasilerinin onayını sunarak resmi evraklarındaki isim ve cinsiyet hanelerinde değişiklik yapabilecekler.

 

Portekiz ilk kez 2011 yılında trans yurttaşların yasal cinsiyet kimliklerini tanımaya dair bir kanun hazırlamış ve yürürlüğe koymuştu. Bu yasada 18 yaşında büyük olma şartı, kişinin trans olduğuna dair resmi tıbbi rapor ve zorunlu kısırlaştırma şartları yasal cinsiyet kimliği tanınması için birer ön koşul olarak bulunuyordu. 2011 yılından öncesinde ise translara dair herhangi bir yasal cinsiyet kimliğini tanımaya dair düzenleme yoktu.

 

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2011’de trans kimlikleri ilk kez tanıyan kanunla beraber bugüne kadar toplam 485 kişi resmi belgelerde isim ve cinsiyet hanelerini değiştirdiler. Bu kişiler resmi belgelerinde isim ve cinsiyet hanelerini değiştirebilmek için zorunlu kısırlaştırmaya tabi tutuldular ve devlete karşı yanlış cinsiyet atfedildiğine dair dava açmak zorunda bırakıldılar. Trans ergenlere dair ise Adalet Bakanlığı’nın herhangi bir verisi bulunmuyor.

 

Portekiz, beyan esaslı tanınmayı sağlayan Avrupa’da 6. ülke oldu.

 

Kanunda yapılan yeni düzenleme ile Portekiz, Avrupa’da beyan esaslı yasal cinsiyet kimliğini tanıyan 6. ülke oldu. Geçtiğimiz yıllarda transların beyan esaslı cinsiyet kimliği tanınması yönünde kanunlar yapan Avrupa ülkeleri Malta, Norveç, Danimarka, İrlanda ve Belçika’dan sonra Portekiz de beyan esaslı tanınmayı gerçekleştirdi.

 

Portekiz Cumhurbaşkanı Marceli Rebelo de Sousa’nın kanun değişikliğini imzalamasından sonra yeni yasa yürürlüğe girecek.