HABERLER > Vergara’dan Trans Hayatlar: Female
17 Nisan 2018

Vergara’dan Trans Hayatlar: Female

Fotoğrafçı Pilar Vergara, trans kadınların betimlenen şekilde olmadıkları, gündeliklerini paylaştıkları fotoğraflarla oluşan kitabı “Female”i duyurdu.

 

News’in haberine göre Vergara, trans kadınların fotoğrafçıların beyaz ışıklar içinde betimlediği insanlar olmadıklarını vurguluyor. Gündelik yaşamlarının, natrans kadınların günlük yaşamlarından farklı gösterilemeyeceğini söylerken, tam da gündeliği göz önüne sermeyi hedefliyor.

 

“Female” kadınları olduğu gibi yakalar.

 

Yeni fotoğraf kitabı “Female”, trans kadınların stüdyo ışıklarıyla zenginleştirilmiş, cesur kıyafetler kullanılmış bir yapaylığa sığdırılmasının ötesinde, onları oldukları gibi yakalamayı hedefliyor ve açıklamasına şu şekilde devam ediyor:

 

“Konu kadınlardan başka bir şey değil. Fotoğrafları görenler, onların sadece kadın olduklarını anlayacaklar. Sadece röportajları okuduklarında onların cinsiyet kimliklerine dair bilgilere ulaşacaklar. Ön planda olması gereken, kadınlar. Natrans ya da trans olmaları değil. Ancak medya transları cinsiyet kimlikleri üzerinden sansasyon malzemesi haline getiriyor.”

 

Pilar Vergara kimdir?

 

New York’ta yaşayan fotoğrafçı Pilar Vergara, Şili’de Pinochet diktatörlüğü sırasında hak odaklı fotoğrafçı olarak karşımıza çıkıyor. Toplumda ötekileştirilen, yok sayılan kesimlerin fotoğraflarını kadrajına alıyor. Trans kadınların fotoğraflarını çekmenin, insan haklarına ömür boyu bağlılığını gösterdiğini söyleyen Vergara’nın fotoğrafları dünyanın pek çok yerinde sergilenmekte. Son çalışması olan “Female” ile trans kadınların gündeliklerini göz önüne seren Vergara, bunun dışında belgesellere ilgisinden de sıkça bahsediyor.