HABERLER > Demhat Aksoy: “Bekletilmek Son Damla Oldu”
7 Mayıs 2018

Demhat Aksoy: “Bekletilmek Son Damla Oldu”

30 Nisan tarihinde maruz kaldığı ayrımcılık ve iltica bekleme sürecindeki gecikmeler nedeniyle açlık grevine başlayan trans mülteci Demhat Aksoy: “Sürekli bekletiliyoruz. Bu artık son damla oldu.”

 

Demhat Aksoy 30 Nisan tarihinde sosyal medya hesaplarında paylaştığı açıklama ile açlık grevine başladığını duyurdu. İltica bekleme süresinin çok uzun olması, tanınan hakların insancıl olmaması, cinsiyet kimliği nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeniyle açlık grevine başlayan Aksoy, geçtiğimiz günlerde Pembe Hayat’a verdiği demeçte belirli bir miktar paranın verildiği, ancak bu paranın sadece yeme ihtiyacını karşılayabildiğini söylemişti. “trans iseniz ihtiyaçlarınız daha da farklı olabiliyor. Makyaj malzemesi bizler için çok önemli. Ancak bize verilen para bu ihtiyacı kesinlikle karşılamıyor.” diye de ekledi.

 

Gelinen son süreçte Aksoy, bu eylemliliğin sadece İsveç Göç İdaresi’ne karşı değil, Avrupa’nın mülteci politikasının iki yüzlülüğüne karşı olduğunu belirtiyor. Taleplerinin sadece kendi şartlarını iyileştirme noktasında olmadığını ve tüm iltica sürecinin iyileştirilmesi ve bekleme süresinin azamiye indirilmesi için direndiğini de belirtiyor.

 

“Sürekli bekletiliyoruz.” 

Direnişinin 6. gününde başka yolun kalmadığını, sürekli bekletildiklerini söyleyen Aksoy şu açıklamalarda bulunuyor:

 

“Pek çok kez konuşuluyordu ancak pratikte hiçbir karşılığı olmuyordu. Sunulan çözüm önerileri de uyguladıkları politika gibi insancıl değildi. Özellikle konuşulup sonrasında bekletilmek ve muhatap alınmamak son damla oldu ve açlık grevine başladığımı duyurdum.”

 

*Son süreçte LGBTİ+ örgütleri ile İsveç Göç İdaresi’nin Aksoy ile görüşmeleri devam ediyor.