HABERLER > Trans Erkek Geçiş Ameliyatından İki Hafta Sonra Hayatını Kaybetti
9 Mayıs 2018

Trans Erkek Geçiş Ameliyatından İki Hafta Sonra Hayatını Kaybetti

Adana Balcalı Hastanesi’nde cinsiyet geçiş ameliyatı olan bir trans erkek, operasyondan iki hafta sonra ciğerlerine giden damarların tıkanması nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Arkadaşlarının verdiği bilgiye göre, ameliyatı oldukça başarılı geçen ve herhangi bir sorun yaşamayan trans erkeğin durumu iyiye gidiyordu. Operasyonun henüz ikinci haftasında olmasına rağmen ayağa kalkıp yürümeye başlamış ve iyileşme süreci hızlı bir şekilde ilerliyordu. Ancak ciğerlerine sıçrayan kan pıhtısı nedeniyle kalbi durarak ameliyatının ikinci haftasında hayatını kaybetti.

 

 Ameliyatı başarılı geçmişti

Vefat eden trans erkeğin arkadaşı geçtiğimiz gün (8 Mayıs) Adana Balcalı Hastanesi’ne giderek doktor ile görüştü. Ameliyatının başarılı geçtiğini, yürümeye başladığını ve vefat etmeseydi taburcu olacağını söyleyen doktor, yaşanan olayın ardından bir süre geçiş ameliyatı yapmama kararı aldığını belirtti.

 

Süreçte ihmal olup olmadığı henüz bilinmiyor.

 

Daha önce de yaşanmıştı

12 Mayıs 2017 günü cinsiyet geçiş operasyonu olan Beren Yıldız, ameliyattan 1 saat sonra solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmişti.

 

2015 yılında ise trans aktivist Doğa Asi Çevik, yaşanan komplikasyonlar nedeniyle ameliyat sonrası yaşamını yitirmişti. Antalya’da geçirdiği ameliyatın ardından solunum sıkıntısı yaşamış, ve “ne olduğu belirlenemeyen bir hastane mikrobu” kaptığı söylenmişti.

 

“Avrupa’da ve Amerika’da risk yıllardır düşük bildiriliyor.”

 

Vefat haberini kendi sosyal medya hesaplarından duyuran trans aktivist Gregor Özgür’ün paylaşımına gelen yorumlarda, cinsiyet uyumlama operasyonlarında risk Avrupa’da ve Amerika’da yıllardır düşük olarak bildirildiği ancak Türkiye’de sık sık ölüm haberleri alındığı belirtildi.