HABERLER > Pembe Hayat Başkent Üniversitesi’ndeydi
14 Mayıs 2018

Pembe Hayat Başkent Üniversitesi’ndeydi

Pembe Hayat, Başkent Üniversitesi’nin 12-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği Kadın Çalıştayı’nın “Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ” oturumundaydı.

 

Pembe Hayat Derneği adına katılan ve konuşmacı olan Arjin Deniz, Tıp Fakültesi öğrencileri ile birlikte sağlıkta homofobi ve transfobiyi konuştu. Trans bireylerin sağlığa erişimini, maruz kaldığı hak ihlallerini tartışan katılımcılar, sağlığa erişim hakkının herkesin sahip olduğu ve vazgeçilemeyen bir hak olduğunu söyledi.

 

Küçük şehirlerde trans geçiş süreci

Oturumun sözcüsü Deniz, küçük şehirlerde yaşayan trans bireylerin geçiş süreci için büyük şehirlerdeki hastanelere gelmek zorunda olduklarını, şehirlerindeki hastanelerin geçiş süreci ile ilgi hizmet vermediğini belirtirken, kendisinin süreç boyunca yaşadığı deneyimleri katılımcılar ile paylaştı. Geçiş sürecinin ne olduğu, biricikliği ve sürecin işleyişi hakkında konuşulduktan sonra tıp öğrencileri ile LGBTİ+’lar için sağlık alanında nasıl iyileştirmeler yapılabileceği tartışıldı. Sağlığa ulaşımın translar için zorluğundan bahseden Deniz, şu açıklamalarda bulundu:

 

“Sağlığa ulaşmak bizler için zor evet, ancak tıp alanında yetişen yeni hekimlerin bu alanı iyileştireceğine inanmak istiyoruz. Bu noktada sağlık alanında çalışacak kişiler ile daha sık bir araya gelmek gerekiyor.”

 

LGBTİ+ yasakları da gündemdeydi

Programın son dakikalarında Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerine getirilen süresiz yasak gündemdeydi. Yasağın neye dokunduğunu, devlet eliyle getirilen böyle bir yasağın yereldeki LGBTİ+ örgütlerinin üzerindeki etkisi ve dayanışmanın önemi üzerine konuşuldu.