HABERLER > Hasan Hüseyin Karabulut: “İbne Olmak Benim Gururum”
4 Haziran 2018

Hasan Hüseyin Karabulut: “İbne Olmak Benim Gururum”

LGBTİ+ aktivisti Hasan Hüseyin Karabulut, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kendisini “provokatör gay tiyatrocu” diyerek hedef göstermesinin üzerine açtığı davayı kazandı.

 

LGBTİ+ aktivisti Hasan Hüseyin Karabulut, Ankara Güvenpark’taki bombalı saldırının ardından yayınlanan videolardan birinde isyan eden kişinin kendisi olduğu sanılmasının üzerine, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından hedef gösterilmiş ve homofobik söylemlere maruz kalmıştı. Olayın ardından, “asılsız haber yapmak ve hedef göstermek” gerekçesi ile Melih Gökçek’e manevi tazminat davası açmıştı.

 

Geçtiğimiz hafta görülen davada, Karabulut’un saldırı tarihinde yurt dışında olduğu ve Gökçek’in söylemlerinin hedef gösterici ve kişilik haklarını zedeleyen paylaşımlar olduğu belirlenerek, sembolik bir rakam üzerinden açılan manevi tazminat davasını Karabulut kazandı.

 

“Kararı doğru ve olumlu buluyoruz.”

Davanın kazanılmasının ardından Sendika62.org’a konuşan Karabulut’un avukatı Eren Can, şu açıklamaları yaptı:

 

“Oysaki müvekkil o tarihte yurt dışında idi. Sosyal medya üzerinden müvekkili hedef gösteren ve kişilik haklarını zedeleyen Melih Gökçek’e karşı sembolik bir rakam üzerinden manevi tazminat davası açtık ve davamız kabul edildi. Sosyal medya üzerinden insanları açıkça hedef göstermenin ifade özgürlüğü kapsamına girmediği ve Melih Gökçek’in müvekkilin kişilik haklarını zedelediği mahkeme kararıyla ortaya çıkmıştır. Kararı doğru ve olumlu buluyoruz.”

 

“İbne olmam benim gururum.”

Dava sonrasında Sendika62.org’a konuşan Karabulut ise şunları söyledi:

 

“3 yıldır Türkiye’de değilim. 13 Mart Ankara patlamasının ardından feryat edip, isyan eden kişinin ben olduğumu iddia eden Melih Gökçek bu sefer de twitter hesabından beni ikinci kez hedef gösterdi. Sabah’ta çıkan haberi bilinçli olarak paylaşarak twitter’daki saldırgan dili ve hedef gösteren başlığı ile hayatıma, canıma ve yaşam alanıma saldırdı. Sosyal medyadan takipçileri nefret ve tehditler yağdırmaya başladı.”

 

“Gökçek’in kullandığı haber ekinde “ibne” olmamdan dem vurulmuştur tabii ki haberin tek doğru kısmı da bu “ibne” kısmı … Ama “ibne” olmam benim gururum, kimliğim ve kıyafetim… Politik olarak bu davayı açarak yapılana ses çıkarmak istedim. Gökçek’e sorarım, acaba bir ibne ile imtihan edilmek nasıl bir duygu?”