HABERLER > İstanbul Onur Haftası Dayanışmaya Çağırıyor!
8 Haziran 2018

İstanbul Onur Haftası Dayanışmaya Çağırıyor!

Bu yıl 26.sı düzenlenecek İstanbul Onur Haftası, Onur Yürüyüşü için bugün (8 Haziran) saat 17.45’te #OnurYürüyüşüm hashtagi ile Twitter’da destek olmaya çağırıyor.

 

Bu sene düzenlenecek 26. İstanbul Onur Haftası etkinliklerinin teması “Sınır”. Kimliklerimizin, yönelimlerimizin, varoluşlarımızın çeşitli bahanelerle sınırlandırılmasını kabul etmiyoruz diyen İstanbul Onur Haftası, bu yıl özgürlüğü, bedeni, istekleri, ve hayatın her alanını kısıtlayan sınırlara karşı bir arada olmaya çağırıyor.

 

Ankara Valiliği’nin il sınırları içerisindeki yasaklarını da İstanbul’dan protesto ettiğini söyleyen Onur Haftası, adil ve eşit bir dünya dileklerinde bulunuyor. 25 Haziran-1 Temmuz arasında gerçekleştirilecek Onur Haftası, her sene olduğu gibi bu sene de pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 

“Bizler korkmuyoruz, buradayız!”

2015 senesinden bu yana yasaklanan ve saldırıya uğrayan Onur Yürüyüşü için bugün nefret karşıtları Twitter’da buluşuyor. Yürüyüşün engellenmemesi için #OnurYürüyüşüm hashtagi ile dayanışmaya çağıran Onur Haftası’nın çağrı metni aşağıdaki gibidir:

 

Bugün İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Dayanışmaya!

 

“Bildiğiniz üzere 2015’ten beri İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın son günleri, alışık olduğumuz gibi Onur Yürüyüşü’yle sonlanamıyor. Çünkü valilik ve hükümet, toplumsal ve dini hassasiyetleri bahane göstererek bizi korumak yerine, yürüyüşümüzü engelliyor.

 

Bu yıl, herkesi 3 yıldır yasaklanan Onur Yürüyüşü’ne destek olmaya çağırıyoruz.

 

#OnurYürüyüşüm etiketiyle yapacağınız her paylaşım bizim için önemli. Önceki yıllardan yürüyüş tecrübelerinizi, bu yıl ne giyeceğiniz, ya da kimlerin katılmasını istediğinizi yazıp #OnurYürüyüşüm etiketiyle paylaşın, yasaklara, sınırlara karşı sesimizi duyuralım!

 

Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki;

 

Bizler korkmuyoruz, bizler buradayız, bizler değişmeyeceğiz. Siz korkuyorsunuz, siz değişecek, siz alışacaksınız. Bizler 12 yıl boyunca bu caddeyi gökkuşağı renklerine boyadık, özgürlüğün sözünü söyledik, beraber yaşamanın, yürümenin güzelliğini tüm dünyaya gösterdik. Yine buradayız, şimdi de onurumuz için kararlılıkla mücadele edeceğimizi gösteriyoruz.

 

Bizler aşkın ve cinsiyetin devrimini ilan edenleriz. Bizler dışlanan, görmezden gelinen, yılmayanlarız. Bizler yalnız değiliz, yanlış değiliz, vazgeçmiş hiç değiliz. Valilikler, hükümetler, devletler değişir, biz kalırız. Tehditler, yasaklar, baskılar vız gelir bize vız. Yürüyüşümüzü özlüyoruz, yürüyüşümüzden vazgeçmiyoruz. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın 26. yılını kutluyoruz, gurur duyuyoruz.

 

Bugün #OnurYürüyüşüm etiketiyle 17.45’te Twitter’da sosyal medya eylemindeyiz.”

 

26. İstanbul Onur Haftası’na dair detaylar için buraya tıklayınız.