HABERLER > Translar İçin İş Fuarı
8 Haziran 2018

Translar İçin İş Fuarı

Amerika’da bulunan MetroHealth isimli kuruluş, geçtiğimiz günlerde Amerika’da yaşayan translara iş olanağı sağlamak için iş fuarı düzenledi.

 

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan MetroHealth, düzenlediği iş fuarı ile trans+ kişilere iş fırsatı sunmayı hedefliyor. Özgeçmiş hazırlama ve kariyer planlama gibi ücretsiz hizmetlerinde bulunduğu bu fuar, trans kişilere yeteneklerine göre istihdam edilebilecekleri alanları belirleyecek ve kendilerini geliştirmek için adımlar atmalarına yardım edebilecek uzmanları da içinde barındırıyor. Aynı zamanda kariyer odaklı çalıştaylar da bulunmakta.

 

Pek çok işverenin de katıldığı translar için iş fuarın düzenleyicileri arasında trans aktivist ve örgütler de bulunuyor.

 

Yasalar trans işçileri korumuyor

Hareket Gelişim Projesi Direktörü Ineke Mushovic, haksız kanun ve politikaların transların günlük yaşamlarını zorlaştırdığını ve sekteye uğrattığını belirtirken, Ayrımcılık Yasağı Yasası’nın hala işinde başarılı bir trans işçinin, cinsiyet kimliğinden kaynaklı işten kovulmasını engellemediğini söylüyor.

 

İnsan Hakları Kampanyası tarafından yürütülen bir çalışmada, Amerika’da trans bireylerin genel nüfusa oranla iki kat daha fazla işsiz kalma olasılığı olduğu belirtiliyor. Çalışmada aynı zamanda yerel, eyalet ve federal düzeylerde trans hakları için her ne kadar ilerleme kat edilse de, büyük oranlarda transların iş yerinde ayrımcılığa maruz kaldığı belirlendi.