HABERLER > Tel Aviv Onur Yürüyüşü Gerçekleşti
11 Haziran 2018

Tel Aviv Onur Yürüyüşü Gerçekleşti

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de her sene düzenlenen Orta Doğu’nun en büyük Onur Yürüyüşü 8 Haziran’da gerçekleşti. Yürüyüş sırasında bir grup işgal karşıtı aktivistler de yürüyüşü protesto etmek için oradaydı.

 

Bu sene 20.si düzenlenen Tel Aviv Pride, Onur Haftasını pek çok etkinlik, parti ve yürüyüşle karşıladı. Yaklaşık 250.000 kişinin katıldığı yürüyüşte, rengarenk kostümler, şarkılar ve danslar yürüyüşe eşlik etti. Tel Aviv sokakları gökkuşağına boyandığı yürüyüşte, Eurovision’un bu seneki kazananı Netta da sahne aldı ve “Toy” şarkısını yüz binlerin önünde herkesin eşliğinde söyledi.

 

“Görünürlük için muhteşem bir kutlama”

Tel Aviv Pride’da “Uluslararası Onur Büyükelçisi” olarak bulunan Amerikalı TV sunucusu Andy Cohen, Orta Doğu’da LGBTİ+’ların görünmezliğinin yanı sıra İsrail’de gerçekleşen bu yürüyüşün, LGBTİ+ hakları ve görünürlüğü için muhteşem bir kutlama olduğunu belirtirken şu açıklamaları yapıyor:

“Onurlu bir Yahudi eşcinsel olarak bugün burada olmak çok güzel. Bu kutlama, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla birlikte sevgi ve kabulün inanılmaz bir ifadesidir.”

 

“LGBTİ+ mücadelesi diğer insan hakları mücadelelerinden bağımsız değildir.”

Yürüyüş sırasında kortejin önüne geçip yürüyüşü durduran bir grup işgal karşıtı aktivist, İsrail’in uyguladığı iki yüzlü politikayı göz önüne serebilmek adına bir açıklama yapacaklarını ve ardından yürüyüşe katılmayacaklarını söyledi. LGBTİ+ mücadelesinin diğer insan hakları mücadelelerinden bağımsız olmadığını dile getiren aktivistler, Batı Şeria ve Gazze’de yaşananları hatırlattıktan sonra oradan ayrıldı.

 

Haberin detayları için buraya tıklayabilir ve “Tel Aviv Onur Yürüyüşüne İşgal Karşıtı Aktivistler Katılmayı Reddetti” başlıklı habere gidebilirsiniz.

 

20. Tel Aviv Onur Yürüyüşü’nden bazı fotoğraflar: