HABERLER > Tel Aviv Onur Yürüyüşü’ne İşgal Karşıtı Aktivistler Katılmayı Reddetti
11 Haziran 2018

Tel Aviv Onur Yürüyüşü’ne İşgal Karşıtı Aktivistler Katılmayı Reddetti

Tel Aviv Onur Yürüyüşü sırasında bir grup işgal karşıtı aktivist İsrail’in “iki yüzlü politikası” gerekçesiyle protesto etmek için oradaydı.

 

Tel Aviv, 8 Haziran’da yaklaşık 250.000 kişinin katılımıyla 20. Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Eylem sırasında bir grup işgal karşıtı aktivist, yürüyüşe katılmayı reddederek yürüyüş kortejinin önünü keserek eylem başlattılar. İsrail Hükümeti’nin LGBTİ+ topluluklarına karşı uyguladığı olumlu politikayı, Batı Şeria ve Gazze’de uyguladığı ayrımcı ve ırkçı politikaların üzerini örtmek için kullandığını söyleyerek Onur Yürüyüşü’ne katılmayı reddedip yürüyüşün önünde eylem yapan aktivistler, Filistinlilerin maruz kaldığı hak ihlallerini hatırlatarak orada yaşananlara ses çıkarılmasını savundu.

 

Yürüyüşün önünde duran aktivistler, getirdikleri çitleri yürüyüş alanının önüne koyarak şu açıklamayı yaptılar:

 

“Bugün burada İsrail Hükümeti’nin işlediği suçları ve ihlallerin üzerini örtmek için LGBTİ+ mücadelesine uyguladığı destek verici politika ile gözleri boyuyor. Bunu durdurmak için buraya çitlerle geldik. Burada sizler yürürken, sadece birkaç kilometre uzakta insanlar protesto etme hakkını kullandıkları için İsrail polisi tarafından öldürülüyorlar.”

 

“LGBTİ+ bireyler olarak verdiğimiz mücadele, diğer insan hakları mücadelesinden bağımsız değildir. Özgürlük ve hak için verilen her mücadeleyi desteklemek için buradayız.”

 

Açıklamanın ardından aktivistler alandan uzaklaştılar ve yürüyüşe katılmayı reddettiler.

 

Pinkwashing karşıtı aktivistlerin alanda dağıttıkları broşürün tam metni aşağıdadır:

 

“Yemin ederiz ki, modu düşürmek istemiyoruz. Biz muhteşem kimliklerimizi beraber kutlamak ve haklarımızı beraber savunmak isteyen eşcinselleriz. Bu hakları başkalarının haklarının önüne geçmeden savunmak istiyoruz.

 

İsrail Hükümeti Filistinlilerin haklarını sürekli ihlal ederken- buna pinkwashing deniyor, daha liberal ve yenilikçi gözükmek için bizden faydalanıyor. Özgürlükler şehri Tel Aviv, devlet marketlerinden olsa da 70 kilometre uzağında iki milyon Filistinli Gazze’de hapishanede. Her ne kadar ordu bunun eşcinsellerden yana olduğunu söylese de Filistinlilerin cinsel yönelimleriyle ilgili zekice toplanmış bilgileri onlara şantaj yapmak için kullanıyorlar.

 

Haklar herkes içindir. Devlet, Batı Şeria’da veya Gazze’de yaşayan İsraillilerin ve Filistinlilerin aile kurmasını önlerken evlenme hakkından bahsediyoruz. Yüzlerce Filistinli çocuk İsrail’deki hapishanelerde otururken, bizler çocuklarımızın ebeveyni olma ve onları evimizde yetiştirme hakkını almak için çabalıyoruz.

 

Siyasi protesto Onur Yürüyüşünün kalbidir. Onur Ayı, LGBTT insanlarının toplumun baskısını ve zulmünü protesto etmeleri sonucu ortaya çıkmış Stonewall Ayaklanmasını hatırlamak için Haziran’da kutlanır. İnsanlar medeni değildi, kibar değildi, dolayısıyla ayaklandılar.

 

Filistinlilerin de protesto etmeye hakları var, ama Gazze’deki Great Return March’ın başından itibaren 100’den fazla gösterici öldürüldü. Tüm haklarını ve eşitliği elde etmeye çalışan bir topluluğun üyeleri olarak, insan haklarının ihlal edilmesine ve özgürlük elde etmek için yapılan protestoların baskı altına alınmasına sessiz kalmayacağız. Filistinlilerin işgal altında ve kuşatılmış bir şekilde yaşamasına hep birlikte karşı çıkacağız. Pinkwashing’e başkaldırıyoruz. Kim olduğumuzdan gurur duyuyoruz ve İşgalde gurur olmadığını haykırıyoruz.”

 

“Pinkwashing”

Sözlük anlamı “pembeyle yıkama” olan bu terim, bir devletin işlediği insanlık suçlarını ve hak ihlallerinin üzerini örtmek için uyguladığı bir politika anlamına gelir. LGBTİ+ hakları görece ilerlemiş kesimlerde yaşanan diğer hak ihlallerinin görmezden gelinmesi, devlet eliyle üzerinin kapatılmaya çalışılmasıdır.

 

Tel Aviv Onur Yürüyüşü sırasında oraya protesto etmek için gelen “Pinkwashing” karşıtı kişiler, İsrail’in uyguladığı politikayı protesto etmek ve insanları ses çıkarmaya davet etmek için oradaydı.