HABERLER > Ankara’da Ücretsiz HIV Testi Projesi Devam Ediyor
3 Temmuz 2018

Ankara’da Ücretsiz HIV Testi Projesi Devam Ediyor

AIDS ve Diğer Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği’nin Ankara’da oluşturduğu ücretsiz ve anonim HIV testi merkezi hizmet sağlamaya devam ediyor.

 

 

“Türkiye’deki HIV Epidemisinin Hızlı Analizi” adlı proje kapsamında oluşturulan merkezlerde, laboratuara isim ve kimlik bilgileri paylaşılmadan test yaptırılabiliyor. Yapılan test sonucunu beklerken, orada bulunan danışmanlar CYBE (Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar)’la ilgili bilgilendirme yapıyor.


“Erken tanı sağlıklı ve uzun bir yaşam için önemlidir.”

Türkiye’deki HIV Epidemisinin Hızlı Analizi projesinin Ankara Genel Koordinatörü Şennur Ören, Pembe Hayat’a proje detaylarını ve erken tanının önemini aktardı:

 


“HIV, Türkçe karşılığıyla İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü bağışıklık sistemine ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olan hücrelere saldırmaktadır."

 

"HIV+’le yaşayan bireylerin, tedavi almamaları durumunda bağışıklık sistemleri zayıflar ve vücutları hastalıklara açık hale gelir. Bireyler,  doğru zamanda tedaviye başlayarak AIDS tablosu görülmeden yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedirler. Günümüzdeki ilaçlarla ve sağlık kuruluşlarının bakım, tedavi hizmetleriyle HIV pozitifle yaşayan bireyler sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilmektedirler. Fakat bunun en önemli noktalarından biri de erken tanıdır. HIV ile enfekte olan kişilerde herhangi bir belirti olmayabilir ya da belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle düzenli olarak HIV Testi yaptırmak; erken tanı, sağlıklı yaşam açısından önem arz etmektedir.”


“AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği, Ege Üniversitesi HIV/AIDS Uygulama ve Araştırma Merkezi, Manitoba Üniversitesi (Kanada) ve Centers for Disease Control (ABD) ile ortaklaşa yürütülen bu proje ile Ankara’da kimlik, isim bilgilerinizi vermeden, herhangi bir ücret ödemeden HIV testi yaptırabilir, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar konusunda bilgi alabilir ve test sonucunuzu 20 dakika içerisinde öğrenebilirsiniz.”


Testten yararlanmak isteyenler 0544 952 09 20 numaralı telefondan randevu alabilirler.