HABERLER > Adana Onur Yürüyüşü’ne Hazırlanıyor!
3 Temmuz 2018

Adana Onur Yürüyüşü’ne Hazırlanıyor!

Adana LGBTİ Dayanışma, bu sene ilk kez düzenlenecek Adana Onur Yürüyüşü’ne hazırlanıyor. Adana, 7 Temmuz’da rengarenk olacak.

 

 

1. Adana Onur Yürüyüşü vesilesiyle Pembe Hayat’a konuşan Adana LGBTİ Dayanışma’dan Mehmet Bayram, bu senenin temasının “Yasak” olduğunu aktarırken, yerelde yaşanan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalara, OHAL gerekçesi ile yasaklanan Onur Yürüyüşü’ne dair yasaklara karşı alanlarda olacaklarını belirtiyor.

 

“LGBTİ+’lar kamusal alanda pek çok sorunla karşılaşıyor”

Adana’da beş trans seks işçisi kadının sistematik bir şekilde takip edildiklerini, çalışmalarına izin verilmediğini belirten Bayram, yerelde yaşanan hak ihlallerini şöyle açıklıyor:

 

“Trans kadınların adli ve medikal süreçlerde keyfi muamelere maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Adana’ya başka illerden medikal ve adli süreçler için gelen LGBTİ’lerle, Adana’da yaşayan LGBTİ’lerin sorunları da eklenince heteronormatif kamusal alanlar da LGBTİ’ler  birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır.”

 

“Yaklaşık 4 ay önce Çukurova Üniversitesi Erişkin Cinsiyet Araştırmaları Merkezi ile yapmak istediğimiz görüşmeler hastane çalışanları ve yönetimi tarafından engellenmiş. Adana’ya çevre illerden trans geçiş süreci için gelen LGBTİ’lerle iletişim kurmaya çalışsakta, hastanede yaşanan ayrımcılık ve keyfi uygulamalar önüne geçememekteyiz.”


 

“Adanalıyız ve onurluyuz, alışın gitmiyoruz!”

“Yaklaşık 1 buçuk ay önce trans geçiş sürecinde yaşamını yitiren bir başvurucumuzun olduğunu ve  medikal kamu kurumlardaki ayrımcılığın ve keyfi muameler arttığını söylemekteyiz.

Bu sebeple;  Adana’daki Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseksler olarak bir sözümüz var;  Adanalıyız ve Onurluyuz! Alışın gitmiyoruz!”

 

Adana LGBTİ Dayanışma öncülüğünde düzenlenecek Adana Onur Yürüyüşü, 7 Temmuz’da saat 17.00’da Abidin Dino Parkı önünden başlayacak.

 

 

Onur yürüyüşüne dair detaylı bilgi için buraya tıklayarak topluluğun Facebook sayfasına gidebilirsiniz.