HABERLER > Kütahya’da Translar Hedef Gösteriliyor!
6 Temmuz 2018

Kütahya’da Translar Hedef Gösteriliyor!

Kütahya yerel haber portalı kent43 ve KütahyadanHaber, yayınladığı “uyuşturucu, fuhuş ve travesti operasyonu” başlıklı haberlerle transları hedef gösteriyor.

 

Kütahya’nın yerel haber portalı kent43, yaptığı haberler ile transları hedef göstermeye devam ediyor. Ferhan isimli yazarın hazırlamış olduğu haberde, Kütahya İl Jandarma Komutanlığı’nın travesti operasyonu yaptığı belirtiliyor. İlgili haberde Cumhuriyet Savcılığı’ndan alınan yetki ile operasyonun gerçekleştirildiği bildirilirken, “operasyon kapsamında Kütahya’da ile travesti oldukları öğrenilen” ifadeleri yer alıyor.

 


Yapılan operasyonla ilgili hazırlanan bir diğer haberde ise gözaltına alınan transların cinsiyet kimlikleri özellikle vurgulanmakta.

 


“Hemcinsleri ile ilişkiye girdiği tespit edildi.”

KütahyadanHaber isimli sosyal medya hesapları ise, eşcinsel bir erkeğin yüzünü sansürleyerek fotoğrafını paylaşıp üzerine “hemcinsleri ile para karşılığı cinsel ilişkiye girdiği tespit edilen erkek şahıs gözaltına alındı” ifadeleri yazılmış. Altına gelen yorumlarda ise pek çok nefret söylemi üretiliyor.

 


Medya transları hedef haline getiriyor

Kütahya yerel haber portallarında translar hakkında yapılan haberler hakkında konuşan Pembe Hayat’tan Çayan, yapılan haberlerin nefret ürettiğini tekrarlarken şöyle devam ediyor:

 


“Ana akım medya, transların olduğu haberlerde, haberin konusu cinsiyet kimlikleri olmasa bile özellikle vurgulayarak haber değerini artırma ve hedef gösterme gibi amaçlar güdüyor. Bu, açıkça bir hak ihlalidir. Hak odaklı ve ayrımcılık karşıtı habercilik, hepimizin talepleri arasında.”