HABERLER > Londra Onur Yürüyüşü Transfobiye Ev Sahipliği Yaptı!
10 Temmuz 2018

Londra Onur Yürüyüşü Transfobiye Ev Sahipliği Yaptı!

Londra Onur Yürüyüşü 7 Temmuz’da gerçekleşti. Yürüyüş sırasında bir grup transfobik lezbiyen aktivist, kortejin en önünde yürüdü ve uzaklaştırılmaya çalışıldıklarında ise Onur Yürüyüşü’nü engellemeye çalıştı.

 

 

Gay Star News’in haberine göre, Londra Onur Yürüyüşü, bir grup lezbiyen aktivistin kortej önüne geçerek trans kadınları protesto etmesi ile devam etti. Ardından yolu kapamaya çalışıp kortej önüne yatarak yürüyüşü engelleyen anti-trans aktivistler, “Trans-aktivizm lezbiyen görünürlüğünü yok eder” ve trans varoluşunu reddederek “Lezbiyen olduğunu söyleyen “adam” tecavüzcüdür” gibi sloganlarla eylem yapmaya çalıştılar.

 

Trans hareketinin lezbiyenleri “erkekler ile” seks yapmaya zorladığını iddia eden ve transfobik açıklamalar yapan grup, belirli bir süre kortejin en başında “Lezbiyen Eşittir Kadın Eşcinsel” pankartı ile yürüdü.

 

“Sadece kadınlar lezbiyen olabilir.”

Gay Star News’e konuşan anti-trans lezbiyen aktivist, transgenderizmin bir geçiş terapisi ve bu terapinin yanlış olduğunu belirterek trans varoluşunu yok sayan açıklamalarda bulundu ve ekledi: “Sadece kadınlar lezbiyen olabilir, ameliyat geçirmiş bir erkek asla lezbiyen olamaz.”

“Yatak odamızda penis görmek istemiyoruz.”

Get The L Out kuruluşu adına konuşan anti-trans aktivist Sarah Mason ise transfobik açıklamalara şu şekilde devam etti:

 

“Kendi cinselliğimi özel ve transfobik olarak tanımlıyorum. Bir kadın olarak sadece bir kadına çekiciyim.”

 

“Yatak odamızda penis görmek istemiyoruz.”

 

Etiketlerin, kimliğin ve aşkın kesişimi: Onun Hikayesi

LGBTİ+ onuru ve hakları üzerine, Stonewall’dan başlayarak 1993 yılından bu yana dünyanın her yerinde düzenlenen yürüyüşün, trans lezbiyen varoluşunu reddederek trans+ kimlikleri yok saymasına sessiz kalmasına karşı bir yapıt: Onun Hikayesi. Pembe Hayat KuirFest’in yedinci senesinde pek çok yerde gösterimlerini düzenlediği Onun Hikayesi dizisi, tam da lezbiyen bir aşkı anlatıyor:


“Violet kendisiyle röportaj yapmaya yanaşan muhabir Allie’den hoşlanır; kariyer delisi Paige ise yıllardır içini dökmeyi düşüneceği ilk erkek olan James’le tanışır. Oldukları kişi için sevilmenin önünü, oldukları şey ile tıkama riskini göze alacaklar mıdır? Medyada trans kadınlar yıllar yılı neler oldular neler - zurnanın zırt dediği zatlar, katiller, insanlık hallerinin en harbi halleri, patetik trajediler, tehlikeli sirenler… Kahkaha atan, mücadele eden, büyüyen, kız kardeşlikte güçlerini birleştiren, aşkı arayıp bulan karmaşık karakterler olarak çok ender göründüler. ‘Onun Hikâyesi’ kuir topluluklarında rastladığımız biricik, karmaşık ve her haliyle insan olan kadınları resmediyor ve etiketlerin, kimliğin ve aşkın kesişimlerini nasıl idare ettiklerini irdeliyor.”