HABERLER > Londra Onur Yürüyüşü Komitesi: Özür Dileriz
10 Temmuz 2018

Londra Onur Yürüyüşü Komitesi: Özür Dileriz

Londra Onur Yürüyüşü’nde bir grup anti-trans lezbiyen aktivistin kortejin başında yürümesi ve transfobik açıklamaları ile LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde yer almasının ardından Londra Onur Yürüyüşü Komitesi açıklama yaptı.

 

 

GetTheLOut isimli anti-trans lezbiyen örgütlenmesinin yürüyüşte bir saate yakın bulunmuş ve “Ameliyat olmuş bir erkek asla lezbiyen olamaz” gibi transfobik açıklamalar yapmıştı. Yürüyüş sonrası transfobik grubun yürüyüşe öncülük etmesi nedeniyle ağır şekilde eleştirilen komite ise açıklama yaptı ve özür diledi.

 

Onur Yürüyüşü ruhunun dışında bir yerde durduğunu belirten ve bu durumu kınayan komite, havanın sıcak olması ve güvenlik endişesi ile anti-trans aktivistlerin yürüyüşte bulunmasına izin verildiğini belirtti. Bir bildiri yayınlayarak GetTheLOut’un eylemliliğini kınadıklarını söylerken, yürüyüşe kayıtlı bir örgütlenme olmadıklarını da kaydetti.

 

“GetTheLOut kabul edilemez bir nefret sergilediler.”

Londra Onur Yürüyüşü Komitesi açıklamalarına şu şekilde devam etti:

 

“GetTheLOut, kabul edilemez bir bağnazlık, nefret ve cehalet sergilediler. Bu grubun temsiliyetini reddediyoruz. Saygı ve destek değerlerimizi bizimle paylaşamazlar.”

 

“Trans gönüllülerimiz ile, geçit törenimize katılan trans kişiler ile, trans çevirmenlerimiz ile, kampanyamızda yer alan trans arkadaşlarımız ile gurur duyuyoruz.”

 

“Yaşananlar için üzgünüz. Özür diliyoruz.”