HABERLER > Efruz: Açık Kimliğimle Mesleğimi İcra Etmek İstiyorum!
24 Temmuz 2018

Efruz: Açık Kimliğimle Mesleğimi İcra Etmek İstiyorum!

Geçtiğimiz günlerde bir internet sitesi aracılığıyla cinsiyet uyum operasyonu için kampanya başlatan Hukuk Fakültesi öğrencisi trans kadın Efruz ile söyleştik.

 

Efruz, İstanbul Üniversitesi’nde okuyan bir avukat adayı trans kadın. Açık kimlikli bir trans kadın olarak mesleğini icra etmek, yaşadığı tüm mağduriyetlere rağmen insan hakları alanında çalışmak istiyor. Cinsiyet uyum operasyonu için bağış kampanyası başlatarak kimliğini değiştirmek istiyor.

 

Açık kimlikli avukat adayı Efruz ile söyleştik:

 

Kendini tanıtır mısın? Nerede okuyorsun?

Merhabalar, ismim Efruz. 24 yaşındayım. Malatya doğumluyum. Su an İstanbul’da yaşıyorum. LGBTİ+ ve mülteci çalışmaları aktivistiyim. Hayatına şiddetin olmadığı günlerin hayaliyle devam edip, kendini gün ışında da var etmeye çalışan bir trans kadınım. İstanbul Üniversitesinde hukuk okuyorum.

 

GoGetFunding.com’da bir kampanya başlattın. Bu kampanya ne için?

Kampanya iyice bunaldığım bir dönemde ortaya çıktı. Herkes gibi benim de peşinden koştuğum birçok hayalim var. Bunlardan biri ameliyatımı olup kimliğimi değiştirebilmek. Türkiye’de bildiğiniz üzere süreç çok yıpratıcı ve masraflı ilerliyor. Bu durumun temelde iki sebebi var: Devlet tarafından transların görmezden gelinerek temel hakların dahi gasp edilmesi ve iktidar eliyle toplum içinde üretilen transfobi. Bu şartlar altında bir insanın hayatına devam etmesi maalesef oldukça güçleşiyor. Okulumu bitirip açık kimliğimle mesleğimi icra etmek istiyorum. Ama halihazırda güç bela yaşamaya devam ederken bu da hiç kolay olmuyor. Sürekli üzerine konuştuğumuz dayanışma mekanizmalarıyla biraz nefes almak istedim açıkçası. Daha da önemlisi eğer transsanız trans olmayanlara göre bir adım geriden başlıyorsunuz. Onlar okullarını bitirmeye çalışırken siz kimlik ve temel hak mücadelesi veriyorsunuz ve bu herkese çok olağan geliyor. Bu durumu insanların gözüne sokmak istedim.

 

Dayatılan seks işçiliği yerine okuduğun bölüm olan hukuk üzerine çalışmak ve avukat olmak istiyorsun. Peki neden bu alanı seçtin?

Hukuk okumak benim çocukluk hayalimdi. Trans bir çocuk olarak yaşadığım sistematik bir şiddet vardı. O yaşlarda bunu trans olduğunuz için yaşadığınızı anlayamayabiliyorsunuz. Ama ortada bir ayrımcılığın, haksızlığın olduğunu da fark etmek güç değil. Eğer hukuk okur haklarımı öğrenebilirsem ayaklarımın yere daha sağlam basacağına, bir şeylere daha fazla gücümün yeteceğine inandım ve bu inancın peşinden gidip buralara geldim.

 

“Ütopyam sınırsız, şiddetsiz bir dünya”

Transların adalete erişimi önünde pek çok zorluk ve ayrımcılık var. Ve sen hem konunun öznesi olarak hem de avukat kimliğine sahip olarak bunu değiştirmeyi hedefliyorsun… Belki bunun üzerine bir şeyler söylemek istersin?

Maalesef transların yaşadığı ayrımcılıklar yargı eliyle meşrulaştırılmaktadır. İstatistikler bize göstermektedir ki hak gaspına uğrayan, mağdur edilen transların önemli bir çoğunluğu adli makamlara başvurmamakta şikayetçi olmamaktadır. Bunun sebebi transların umursamazlıkları değil, adalete ve yargıya olan inançsızlıkları. Hiçbir şeyi çözemediğiniz gibi üstüne bir de başvurucu olduğunuz kurumlarda transfobiye maruz kalıyorsunuz. Bu durumu tek başıma değiştireceğimi elbette ki iddia etmek en amiyane tabirle saflık olur. Hedefim tüm engellemelere karşı hayallerimi gerçekleştirebilmek ve adliye koridorlarında bir avukat olarak yürüyebilmek. Bizlere giremezsiniz dedikleri her yerin gerekirse kapısını kırıp girelim istiyorum. Asıl değişimi hep birlikte el ele verip yapacağız.

 

Bir avukat adayı olarak ütopyan nedir? Nasıl bir dünyanın varlığını umut ediyorsun?

Ütopyam sınırsız, şiddetsiz bir dünya. Umarım yarınlar ezinlen tüm kimliklerin yaşadıkları ayrımcılıkların son bulduğu günler olur.

 

Söylemek istediğin başka bir şey var mı?

Sıkılmadan bu yazıyı okuyan, sesimi duyan ve sesim olup bu metni yayan herkese çok teşekkür ediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. İyi ki varsınız.