HABERLER > Ankara Esat’ta Trans Kadın Müşterisi Tarafından Saldırıya Uğradı
2 Ağustos 2018

Ankara Esat’ta Trans Kadın Müşterisi Tarafından Saldırıya Uğradı

Bugün (2 Ağustos) gece saatlerinde Ankara’nın Esat semtinde yaşayan bir trans kadın eve gelen müşterisi tarafından saldırıya uğradı.

 

Bugün gece saatlerinde bir trans kadın eve gelen müşterisi tarafından saldırıya uğradı. Evden çıkarken trans kadını darp eden saldırgan, trans kadının arkadaşları tarafından uzaklaştırıldı. Trans kadının durumu iyiyken, saldırgan ise olay yerinden kaçtı.

 

Esat’ta bildiriler dağıtılmıştı

Ankara Esat’ta 20 Temmuz günü posta kutularına ve sokaklara “Eşcinselliğe ve eşcinsel kuruluşlara hayır” yazan bildiriler dağıtılmıştı. Nefret söylemi üreten bildirilerde eşcinsellerin “İngiliz derin devleti” tarafından desteklendiği iddia ediliyor ve eşcinsellerden “cinsel sapık” olarak bahsediliyordu.

 

Esat’a yakın Seyran semtinde ise geçtiğimiz günlerde Pembe Hayat aktivisti Çayan Azadi komşuları tarafından homofobik saldırıya uğramıştı. Bu gece yaşanan olaydan sonra ise olay yerindeki arkadaşlar saldırıları bildirilerin sonucu olarak değerlendiriyor:

 

“Bildirilerin dağıtıldığı günden beri caddede çalışan Ankara kızları, müşteriler tarafından sözlü ve fiziksel tacizlere maruz kaldıklarını belirtiyorlar. Son bir haftada derneğe ulaşan iki vakadan da anlaşılacağı üzere LGBTİ+’lerin uğradığı hak ihlallerinin kim tarafından dağıtıldığı bilinmeyen bildirilerle ilişkisi olduğunu düşünüyoruz.”