HABERLER > Hrant Dink Vakfı Medyada Nefret Söylemi Raporu’nu Yayımladı
7 Ağustos 2018

Hrant Dink Vakfı Medyada Nefret Söylemi Raporu’nu Yayımladı

Hrant Dink Vakfı “Yeni bir dil için nefret söylemine hayır” diyerek Ocak-Nisan 2018 Medyada Nefret Söylemi Raporu’nu yayımladı.

 

Ocak-Nisan 2018 tarihleri arasında medyada ve yerel gazetede çıkan haberleri insan hakları perspektifinde inceleyen Hrant Dink Vakfı, yayımladığı raporda LGBTİ+ içerikli haberlere de yer verdi.

 

“Translara yönelik ayrımcılığı ve şiddeti pekiştiriyor.”

27 Nisan’da Bursa Olay gazetesinin birinci sayfasında “Çekirge’de Dehşet” ve iç sayfada “Travesti Dehşeti” başlığıyla verdiği haberde, adli bir olay doğrudan bir ilgisi olmamasına rağmen cinsiyet kimliği öne çıkarılarak aktarıldığını kaydeden rapor, transların şiddet ve suçla ilişkilendirildiğini ve haberin mevcut transfobiyi ve önyargıları pekiştirdiğini yazıyor.

      

“Yeni Akit LGBTİ’leri topluma yönelik bir tehlike olarak işaretliyor.”

Rapor, Şubat ayında Yeni Akit’te yer alan “Eşcinsel sapkınlık dizilere yayılıyor” başlıklı haberde ise varoluşun “LGBTİ’li sapkınlar televizyon dizileri ve sinema aracılığıyla büyük bir propaganda faaliyeti yürütüyor” diye ifade edilmesinin, LGBTİ’leri topluma yönelik bir tehlike olarak işaretlediğini belirtiyor.

 

Hrant Dink Vakfı tarafından yayımlanan raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.