HABERLER > “Sivas’ta Travestilik Yapmak Yasak, Burada Çalışamazsınız!”
9 Ağustos 2018

“Sivas’ta Travestilik Yapmak Yasak, Burada Çalışamazsınız!”

Son zamanlarda kolluk kuvvetleri Sivas’ta trans kadın seks işçilerini evlerinden alıp karakola götürerek çalışmamaları için tehdit ve hakaret ediyor.

 

Yaklaşık bir ay kadar önce, Sivas’ta yaşayan bir trans kadının evine kolluk kuvvetleri geldi. Kapıyı yumruklayarak hakaret eden kolluk kuvvetleri, trans kadını evinden alarak emniyete götürdüler. İfadesinin alınmasının ardından dosyanın savcılığa gönderileceğini söyleyen emniyet görevlileri, “yaptığınız suçtur, hakkınızda yasal işlem başlatılacak.” “Sivas’ta travestilik yapmak yasak” ifadelerini kullandı.

 

Olaydan iki hafta sonra başka bir trans kadının evine gelen kolluk kuvvetleri, yine kapıya şiddetli bir şekilde vurduktan sonra emniyette ifadesi alınan trans kadına aynı şekilde hakaret ve sözlü tacizde bulunarak gönderdi.

 

“Bizim bütün düzenimiz burada, nereye gideriz?”

Olayla ilgili Pembe Hayat’a konuşan tanıklardan biri, daha önce de kendisinin evine gelen müşterisinin evden giderken kolluk kuvvetleri tarafından karakola götürüldüğünü ve ifadesinin alındığını belirtti. Müşterinin ifadesi sırasında, nefret suçlarında sanıkların bir savunma yöntemi olarak kullandıkları “bayan sandım travesti çıktı” ifadelerini kullandığını ekledi ve devam etti:

           

“Kolluk kuvvetlerinden duymadığımız hakaret kalmadı. Bize “utanmıyor musunuz?” “böyle erkeklik mi olur” gibi şeyler söyleyip küfürler ettiler. Burada çalışamayacağımızı, yaşayamayacağımızı söylüyorlar. “Travestiliğin” Sivas’ta yasak olduğunu söylüyorlar. Biz nereye gideriz? Bütün düzenimiz burada.”

 

Pembe Hayat Derneği konunun takipçisi olacak.