Keyfi Gözaltının Yeni Bahanesi: Kabahat

 KAOS GL 

Ayça Örer 

Ankara'da dün (4 Nisan) yedi travesti ve transeksüel Kabahatler Kanunu gereğince para cezası kesilmek için Esat Karakolu'nda gözaltına alındı. 

"Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişiler"e dair maddeyle 58 YTL para cezası kesilen travesti ve transeksüellerin avukatı Senem Doğanoğlu, yaşanları bianet' yorumluyor: 

"Hukuken hiçbir dayanağı yok, sosyal yaşam alanlarının kısıtlanmasına, tecrit etmeye yönelik bir olay." 

"Sabah beşe kadar gözaltında tutuluyorlar" 

Doğanoğlu, Kabahatler Kanunu'nun uygulanması yönteminin kabahat fiilinin yazılması, para cezasının tahsil edilmesi şeklinde olduğunu söylüyor. Travesti ve transeksüellere yönelik uygulamadaysa, fiili gözaltıların olduğuna işaret eden Doğanoğlu, ekliyor: 

"Sabah beşlere kadar kimlik tespiti açısından hukuka sığmayan gerekçelerle gözaltında tutuluyorlar; hakarete, aşağılamalara maruz kalıyorlar. Kabahatler Kanunu'nda gözaltı olmadığı için, kimlik tespiti yapmıyorlar. Bu insanların bir kısmı alışveriş sırasında, bir kısmı yolda yürürken, bir kısmı bindiği taksi durdurularak gözaltına alınıyor. Tamamen hukuksuz bir uygulama." 

Ceza kesilen 7 travesti - transeksüel var 

Pembe Hayat Derneği'nden konuya ilişkin yapılan açıklama, 4 Nisan gecesi, 7 travesti ve transeksüelin Esat Karakolu'na götürüldüğüne ve para cezası yazıldığına dikkat çekiyor. 

Gözaltının sabah beşe kadar sürdüğünü belirten Dernek, "Travesti ve transeksüel olmak kabahat mi' Kimliğimize yapılan saldırılar, yok etme politikası, çeteler, en son da 'niye yaşıyorsunuz' diye yazılan cezalar daha ne kadar sürecek'" diye soruyor. 

Kaynak: BİA, 5 Nisan 2007