Hukuki Danışmanlık ve Dava İzleme Raporu

Hukuki Danışmanlık ve Dava İzleme Raporu

Pembe Hayat, 2022 Eylül- 2023 Ağustos ayına kadar 369 farklı danışana hukuki destek sağladı ve deprem bölgesindeki LGBTİ+’larla dayanışma gösterdi.

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin, 2022 Eylül ayından 2023 Ağustos ayına kadar verdiği hukuki danışmanlık ve afet bölgesindeki çalışmalarını içeren raporu  yayınladı.

Pembe Hayat, 11 ayda 369 hukuki danışmanlık verdi

Avukat Evrim Demirtaş’ın hazırladığı rapora göre dernek; telefon ve e-mail yoluyla Türkiye genelinde LGBTİ+’lara hukuki destek sağlamaya başladığı Eylül 2022'den itibaren, 11 ayda 1280 danışana ulaşarak toplamda 369 farklı danışana destek verdi. Danışmanlık verilen konuların başında cinsiyet uyum süreci, isim değişikliği, fiziksel şiddet ve barınma yer alıyor. Rapora göre, 11 ay boyunca en çok Ankara, İstanbul ve İzmir’den hukuki danışmanlık talebi geldiği ve danışanların büyük çoğunluğunun  18-24 yaş aralığında olduğu belirlendi.

Rapordan, verilen danışmanlıkların konuları ve vakaların ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Seks işçisi danışanlar: “başka seçeneğim yok”

Rapora göre, seks işçiliği yaptığını söyleyen danışanların yüzde 70’i başka seçeneği olmadığını, iş bulamadıklarını, buldukları işlerde ayrımcılık ve mobbinge maruz kalarak ayrıldıklarını belirtirken, büyük bir kısmı da iş bulamayacaklarını düşündükleri için iş aramadıklarını belirtiyor. Aynı zamanda, seks işçiliği yapan danışanların yüzde 80’nini trans kadınlar oluştururken, yüzde 20’sini eşcinsel erkekler oluşturuyor.

Raporda ayrıca, 6 Şubat’ta Maraş merkezli depremden zarar gören LGBTİ+’lara verdiği hukuki destekle ilgili detaylara da ulaşabilirsiniz. Dernek, deprem bölgesindeki avukat örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışarak, depremden zarar gören LGBTİ+’lara hukuki danışmanlık sunarak ve deprem bölgesinden Ankara'ya yerleşen LGBTİ+’lara akran desteği de sağladı.

RAPORA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN