![](https://www.pembehayat.org//uploads/haberler/6661aa59a41498.26755606-1717676633.jpg)
Türkiye'deki edebiyat ile ilgili yerleri gezmek ve Türkiye'deki LGBTİ+ komitesini tanımak ve bilgi edinmek amacıyla Türkiye'ye gelen Danimarkalı yüksek okul düzeyindeki edebiyat öğrencileri, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Ziyaret, edebiyat öğretmenlerinin öncülüğünde gerçekleştirildi ve 20-21 yaşlarındaki 16-17 öğrenciden oluşan grup, Türkiye'deki LGBTİ+ bireylerin durumu hakkında bilgi aldı.
Öğretmenleri, bu ziyaretin önemine vurgu yaparak, öğrencilerin Türkiye'deki LGBTİ+ kominitesi ile ilgili bilgi edinmelerini ve farklı kültürlerdeki LGBTİ+ haklarını anlamalarını amaçladıklarını belirtti.
Derneğin güncel ve eski çalışanları, öğrencilere derneğin hizmetlerini ve Pembe Hayat KuirFest'i tanıttı. Ardından, Türkiye'deki LGBTİ+ bireylerin karşılaştığı zorluklar, trans bireylerin önceliklendirilme nedenleri, cinsiyet uyum süreci ve transların yasal ve medikal tanınma durumu gibi konularda soruları yanıtladılar. Ayrıca, LGBTİ+ kavramları için Türkçe kelimelerin olup olmadığı gibi konulara da değinildi.
Yaklaşık 1.5 saat süren ziyaretin sonunda, ziyarete gelen Danimarkalı öğrenciler ziyaretten keyif aldıklarını ve Türkiye'deki LGBTİ+ bireylerin durumu hakkında değerli bilgiler edindiklerini belirttiler.