´Eşcinsellik Hastalık Değildir´

�şcinsellik hastalık değildir� 16.01.2010
ANKARA (DİHA) - Eşcinselliğin bir hastalık olduğunu iddia eden Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği�in önünde basın açıklaması yapan Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Genç Grubu ve Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, eşcinselliğin hastalık olmadığını belirterek, tüm psikoloji alanı çalışanlarını homofobi karşıtı bir tutum belirlemeye ve bunun gereklerini yerine getirmeye davet etti.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Genç Grubu ve Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği tarafından Emek�e bulunan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği�in önünde gerçekleştirilen eylemde, eşcinseller ve psikologlar eşcinselliğin hastalık olmadığını belirterek, tüm psikoloji alanı

çalışanlarını homofobi karşıtı bir konum belirlemeye ve bu konumun gerekliliklerini yerine getirmeye davet etti. "Hasta ve müşteri değil eşcinseliz" pankartını açan grup, "Aşık olmanın neresi hastalık", "Hasta değil eşcinseliz", "Tedavi değil insan hakları istiyoruz" dövizlerini açtı.

Grup adına açıklama yapan Psikolog Sedat Yağcıoğlu, kapitalist burjuva ahlak çerçevesinde kurgulanmış psikolojinin insanı kendisine yabancılaştırdığını belirterek; barış, dayanışma, sevgi ve

aşk gibi insani değerlerin pragmatik bir anlayışla insandan ayrılmaya çalışıldığını kaydetti. Psikolojinin kapitalist ahlaka bağlı çalışma alanlarından birisinin de "eşcinseller" ve "eşcinsel kimlik" olduğunu ifade eden Yağcıoğlu, "Halen birçok psikoloji alanı çalışanı eşcinselleri tedavi etme anlayışıyla, insanı ve duygulanır kâr kapısı olarak görmeye devam etmektedir" ifadesini kullandı. Toplumun geneline yayılan homofobi nedeniyle eşcinsel bireyler ve ailelerinin yaşanacak sorunların nedenini eşcinsel kimlik olarak görüp psikolojik yardıma başvurduklarını kaydeden Yağcıoğlu, psikoloji alanında çalışan uzmanların "eşcinsellerin tedavi edilebileceğine" dair söylemlerinin de bu homofobiyi güçlendirdiğine işaret etti.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği�in önünde gerçekleştirdikleri eylemin nedenini açıklayan Yağcıoğlu, "Eşcinselliği normal dışı bir davranış gören ve bu mantıkla verilen eğitimlerin eşcinsel bireyler için tehlikeli olması yanında diğer bireylerin sorunlarına yaklaşımda eksik ve yetersiz kalacağı açıktır" dedi. Hem psikolojik iyilik açısından zararlı olan, hem de ciddi etik ihlaller içeren bu yaklaşımlara bir an önce son verilmesi gerektiğini kaydeden Yağcıoğlu, "Eşcinsellik tedavisi ideolojisini empoze etmeye çalışan psikoloji alanı çalışanlarına karşı, tüm psikolojik hizmet alanı uzmanları ve mesleki örgütlenmeleri tarafından, homofobi karşıtı bir konum alınmalıdır" şeklinde konuştu. Yağcıoğlu, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği Genç Grubu ve Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği Girişimi olarak tüm psikoloji alanı çalışanlarını homofobi karşıtı bir konum belirlemeye ve bu konumun gerekliliklerini yerine getirmeye davet ettiklerini belirtti.

(na-zs/ru)