Mahkeme Eryaman saldırganlarına "çete" dedi

Eryaman'da travesti ve transseksüellere yönelik saldırılara da katılan ve ardından Esat ve Kurtuluş semtlerinde de travesti ve transseksüellere saldıran dört kişinin yargılandığı dava 17 Ekim 2008 tarihinde sonuçlandı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ayhan Günay, Şammas Taşdemir, Ahmet Günay ve Harun Çardak ile sanık ve müşteki avukatları katıldı. Travesti ve transseksüellere şiddet uyguladıkları gerekçesiyle yargılanan 4 sanık, 3 yıl 9 aya kadar değişen sürelerle hapis cezasına çarptırıldı.

KAOS GL - 20/10/2008

Bawer Çakır

Ankara’nın Eryaman ilçesinde yaşayan travesti ve transseksüellere yönelik saldırılara da katılan dört kişinin yargılandığı dava sonuçlandı. Yaklaşık iki yıldır süren davada çete kurmakla suçlanan sanıklar, tutuklulukta geçen süre göz önüne alınarak tahliyeye karar verildi. Mahkeme Heyeti, sanık ve avukatların son beyanlarının dinlenmesinin ardından, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kasten yaralama suçlarından Şammas Taşdemir'in 3 yıl 9 ay, Ahmet Günay'ın 3 yıl 4 ay, Harun Çardak'ın 3 yıl 4 ay ve Ayhan Günay'ın 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin avukatı Senem Doğanoğlu sanıkların çete kurmaktan cezalandırılmalarının önemli olduğunu belirtti. Ancak cezaları yetersiz bulduklarını ve temyize gideceklerini söyledi.

17 Ekim’de görülen mahkemede sanıklardan Şammas Taşdemir, transeksüellerin gittikleri kuaföre yönelik baskında silahla yaralamadan 45 ay; diğer sanıklar Harun Çardak ve Ahmet Günay 40’ar ay, Kurtuluş bölgesindeki transseksüellere yönelik silahla yaralama eylemlerinden dolayı Ahmet Günay'ın 34 ay cezalandırılmalarına karar verildi.

Diğer şikayetçilere yönelik yaralama eylemlerinin teşebbüs aşamasında kaldığından bütün sanıkların yaralamaya teşebbüsten cezalandırılmalarına karar verildi.

Sanıkların pişmanlık duymaması nedeniyle cezanın paraya çevrilmediğini ve ertelenmediğini belirten Doğanoğlu, cezaların alt sınırdan tesis edildiğini ve hakimin takdir indirimi kullandığını söyledi. Sanıkların cezaları bir daha suç işlemeyecekleri yolunda mahkemede takdir oluşmadığı ve pişmanlık duymamaları nedeniyle ertelenmediğini de belirten Doğanoğlu “para cezasına çevrilmeyen bütün cezaların alt sınırdan tesis edildiğini” söyledi.

“Temyize gideceğiz”

Kararı temyize götüreceklerini ve sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep edeceklerini ifade eden dernek avukatı mahkemenin verdiği çete kurma cezasını şu sözlerle değerlendirdi: “Gerekçeli kararı görmedik ama çete kurmaktan dolayı cezalandırılmış olmaları Türkiye ve LGBTT mücadelesi açısından önemli. 2006 yılında bu yana bildiğimiz örgütlü faaliyet yürüten, transseksüel ve travestilerin yok edilmesini hedefleyen ve nefret suçları işlemek için bir araya gelmiş, sadece dört üyesi yakalanabilmiş bir ekip vardı. Bunun çetesel faaliyet içinde değerlendirilmesi bence hukuk açısından önemli. Ama gerekçe nereden kurulacak onu bilmiyoruz henüz.”

Eryaman’la ilgili bir şikayet daha

Eryaman olaylarında kovuşturulabilen tek davanın mala zarar verme suçundan olduğunu hatırlatan Doğanoğlu “diğer suçların faili meçhul olarak kaldığını” söyledi. “Bu nedenle ev baskınları ve silahla yaralamaların faili meçhul olarak kaldı. Ancak mala zarar verme suçundan iki kişi para cezası aldı. Dava Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmeden önce Müjde Biçer’e yönelik yaralama eylemini mahkemeye bildirmiştik. Ancak o zaman polis tarafından kayıt alınmamıştı ve bu nedenle herhangi bir hazırlık da yapılmamıştı. Biçer’in şikayeti için soruşturma başladı. Biçer aralarında tutuklu yargılanan Ayhan Günay’ın da olduğu saldırganları teşhis etti.” (BÇ,BS)

Kaynak: BİA, Star, 20 Ekim 2008