"Homofobi ve transfobi görünür oldu"

 KAOS GL 

Kaos GL Derneği ile Pembe Hayat LGBTT Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği basın açıklaması metnine pek çok sivil toplum örgütü de imza attı. 

 

Basının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasını Pembe Hayat Derneği adına Buse Kılıçkaya okudu. Kılıçkaya, şunları söyledi: 

Türkiye’de LGBT bireylere yönelik homofobi, transfobi görünür oldu. 

Türkiye’de lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel bireylere yönelik şiddet olayları sürekli olarak yaşanıyor. Bu olaylar insan hakları kapsamında ele alınmıyor ve takibi yapılmıyor. 

Şimdiye kadar LGBT bireylere yönelik şiddet olarak yansıyan homofobi ve transfobi, Bursa’da LGBT örgütlere karşı yaşandı. 

Yükselen milliyetçilik akımına paralel olarak toplumun farklı kesimlerine yönelik saldırılar Bursa’da LGBT bireylere yönelik şiddete dönüştü. 

İzin alınarak “Bursa Valiliği’nin Gökkuşağı Derneğinin kapatılma talebine” karşı gerçekleştirecek yürüyüşe Bursa Sporlu Esnaflar Derneği engel oldu. 

Gökkuşağı LGBTT Derneği’nin organize ettiği, Kaos GL, Lambdaistanbul ve Pembe Hayat derneklerinin desteklediği yürüyüş Bursasporlu Esnaflar Derneği’nin linç etme çağrısıyla, “Buradan çıkış yok, öleceksiniz” sloganlarıyla Gökkuşağı Derneği abluka altına alındı. 

Kolluk kuvvetlerinin izinli bir yürüyüş sırasında can güvenliğinin sağlanamayacağını öne sürerek yürüyüşü engellemek istemesi, buna karşın saldırganları dağıtmaması ve dernek merkezinin çevresinden uzaklaştırmaması gerilimin artmasına neden oldu. İzinli bir yürüyüşte kolluk kuvvetlerinin güvenliğimizi sağlayamama gerekçesi düşünce ve ifade özgürlüğüne yapılmış bir müdahaledir. 

Eşcinseller sadece, metropollerde değil, Anadolu’nun her yerinde vardır. 
Hak ve özgürlüklerinin takipçisi oldukların da, nasıl bir tepkiyle karşılaştıklarını Bursa’da yaşanan olaylar bir kez daha gösterdi. 

Türkiye’de LGBTT bireylerin sosyal ve kültürel hakları engelleniyor. Hayatın her alanında ayrımcılığa uğruyorlar. Ayrımcılıkla mücadele etmek için örgütlenme çabaları engelleniyor. 

Türkiye’de travesti ve transeksüeller medyada sürekli “olay çıkartan insanlar” olarak sunulmaktadır. Bursa’daki olası şiddet olaylarının meydana gelmemesi için sağduyulu bir şekilde hareket ederek basın açıklamasını dernek merkezinde yapıldı. Şimdiye kadar şiddet zanlısı olarak gösterilen travesti ve transeksüeller şiddet mağduru olduğu gözler önüne serildi. 

Bursa’da yaşanan olaylar sadece lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transeksüel yurttaşların değil tüm toplumun hak ve özgürlüklerine yönelik yapılan bir saldırıdır. 

Bursa yürüyüşünün engellenmesini ve Bursa’da yaşanan olayları kınıyoruz. 


Kaos GL Derneği 

Pembe Hayat LGBTT Derneği 

Amargi Kadın Kooperatifi 

Ankaralı Feministler 

Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Ulusal Koordinasyonu 

Bursa Anti-otoriter Girişim 

Bursa Gökkuşağı LGBT Derneği 

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) 

Cinsel Sağlık Derneği 

Feminist Kadın Çevresi 

Filmor 

GLADT - Türkiyeli Eşcinseller Derneği 

Günyüzü Kadın Danışma Dayanışma Kooperatifi 

İHD İstanbul Şubesi 

İnsan Hakları Gündemi Derneği 

İzmir Kadın Dayanışma Derneği 

KA-DER Ankara 

KA-DER Genel Merkez 

Kadın Dayanışma Vakfı 

Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Vakfı 

Kara Haber Video Eylem Atölyesi 

Lambdaistanbul LGBTT Derneği 

Uçan Süpürge 

Van Kadın Derneği 

Yeşiller Türkiye 


*İlgili haberler: 

“Ne hastayız, ne ahlaksız. İnsanız!” 

Cinsiyetçi Faşizmin Şiddet Kültürü!