Transfobik Devlet Şiddetine Son !!! Oturma Eylemi

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, dernek üyesi beş transseksüel aktivistin dün gece cop ve tekmelerle darp edilerek gözaltına alınmasını bugün Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenecek oturma eylemi ile protesto edecek. Gözaltına alınan beş kişi bugün serbest bırakıldı.

 

Ankara - BİA Haber Merkezi

18 Mayıs 2010, Salı

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği üyesi beş trans aktivist, dün gece (17 Mayıs) gözaltına alındı. Esat Karakolu�da tutulan beş kişi, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra saat 06.00�a serbest bırakıldı.

Polisin arkadaşlarının gözaltına alınmasına engel olmak isteyen 25 LBGTT bireye de gözyaşartıcı gaz ve coplarla saldırdığını belirten Pembe Hayat Derneği, ayrımcı şiddet ve nefrete maruz kalan LBGTT bireyler için bugün bir oturma eylemi düzenleyecek.

Transfobik şiddeti protesto için gerçekleştirilecek oturma eylemi, bugün saat 18.00�e Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde.

Pembe Hayat Derneği�den yapılan açıklamaya göre, polis ekipleri, dernek üyesi beş kişiyi dün (17 Mayıs) saat 23.00 sıralarında Bağlar Caddesi Seyranbağları Postanesi civarında otomobilleriyle seyir halindeyken durdurup kimlik sormuştu. Ardından hiçbir gerekçe göstermeksizin bu kişilerin otomobillerinden inmelerini istemişti.

Buna direnen arkadaşlarına destek olmayan yaklaşık 25 LGBTT bireye de polis gözyaşartıcı gaz ve coplarla saldırmıştı. Grup dağıtıldıktan sonra beş kişi, zorla otomobilden çıkartılıp cop ve tekmelerle darp edilmiş; gözaltına alınarak Esat Karakolu�a götürülmüştü. (BB)